Jaki pies dla niemowlaka – rasy i cechy idealnych pupili

Jaki pies dla niemowlaka - rasy i cechy idealnych pupili

Pytanie „jaki pies dla niemowlaka?” może kojarzyć się źle. Można pomyśleć, że rodzic sprowadza psa do zabawki dla dziecka, która z czasem straci swoją przydatność do użycia, wraz z utratą zainteresowania ze strony pociechy. Niejeden opiekun przyzna jednak, że za tym pytaniem kryje się szczera troska o malucha. Jak podejść do tego zagadnienia tak, by troską objąć nie tylko swoje dziecko, ale i czworonoga? 

Jaki pies dla niemowlaka – cechy idealnego pupila

Dobry pies dla dziecka powinien spełniać szereg wymogów tak pod względem charakteru, jak i wyglądu zewnętrznego. Ważną cechą osobowości psa, którą kieruje się znaczna część rodziców, jest stopień agresywności danej rasy. istotnie jest to ważna cecha, jeśli nie najważniejsza. Oczywistym jest fakt, że wybieramy rasy najbardziej łagodne. Wybierając psa dla młodej pociechy, warto wziąć pod uwagę to, że niemowlak rośnie bardzo szybko, a jego potrzeby zmieniają się jak w kalejdoskopie. Dla dziecka w każdym wieku sprawdzi się psi towarzysz, który jest otwarty na przygodę. Pożądaną cechą czworonoga jest więc towarzyskość. Psy dla dzieci w ogóle powinny być także skore do zabawy. Nie mniej pożądaną cechą jest cierpliwość – zwłaszcza malutkie dziecko może nieumiejętnie obejść się z pupilem, np. ciągnąc zwierzę mocno za ucho. Idealny pupil, do rozsądnej granicy, takie zachowania wytrzyma. Przy wyborze pupila, co do cech fizycznych, należy unikać skrajności, decydując się tak na zwierzęta zbyt duże – mogą niechcący zrobić krzywdę dziecku – jak i zbyt małe, bo tu dziecko może nieumyślnie skrzywdzić pupila. Mniejsze psy są pośród rodziców częstszym wyborem. Wygrywa obawa przed tym, że większe zwierzę skrzywdzi malucha, a małe, jeżeli miałoby tak się zachować (co rodzice przezornie rozważają), wyrządzi niestosownym zachowaniem mniej szkód. Warto zwrócić uwagę również na wiek pupila –  ponownie, warto postawić na złoty środek. Zbyt stary pies będzie zmęczony dzieckiem, z kolei zbyt młody przyćmić może pożądaną uwagą ilość czasu, który trzeba poświęcić niemowlęciu. 

Przeczytaj również:  Najlepsze rasy psów do mieszkania

Polecamy również: https://animals.org.pl/do-kiedy-podawac-psu-karme-junior/.

Jaki pies dla niemowlaka- polecane rasy 

Wybranie konkretnej rasy psa (a nie kundelka) kusi o tyle, że wraz z konkretną rasą zwiększa się przewidywalność, co do zachowania czworonoga – łatwiej wybrać pupila, który spełni powyższe warunki, tak by być dobrym towarzyszem dla dziecka. Jakie rasy psów sprawdzą się w kontakcie z niemowlakiem? Które rasy spełniają powyższe wymogi? Dobrym kompanem, nawet dla małego, nowonarodzonego dziecka, będzie np. Cavalier king charles spaniel, czyli rasa, która została stworzona głównie do towarzystwa. Psy tej rasy cechuje ponadto delikatność i pogodność. Dobrym wyborem będzie także Golden retriever, czyli zwierzak, który doskonale zgrywa się z rodziną nie tylko na zdjęciach, czy w pop kulturze. To zwierzęta czułe i skore do zabawy, co czyni je idealnymi dla małych, jak i dorastających dzieci. Nie mniej popularną rasą jest Berneński pies pasterski, słynące ze zrównoważenia, łagodności i towarzyskości. Trafnym wyborem okażą się Samojedy, które z kolei słyną z tego, że uwielbiają dzieci, chętnie podejmując się wszelkiego rodzaju zabaw. Zwierzęta te są znane z łagodności. Z małych ras poleca się Maltańczyka – zwierzaka o niezwykłej inteligencji, dzięki której pies szybko przystosuje się do nowej sytuacji, nadążając za dzieckiem. Poleca się także Yorkshire terriera, którego wyróżnia towarzyskość (obecnie przypięto mu łatkę „pies towarzyski”), który dodatkowo jest idealną opcją dla alergików. Mały i dobry towarzysz dla dziecka to również Bichon frise, także wyróżniający się towarzyskością. Dobrym wyborem okażą się również pudle, których wielkość można dobrać do własnych potrzeb. Niezmiennie są to zwierzęta łagodne, miłe, towarzyskie i skore do zabawy. 

Kupując zwierzę, pamiętajmy, że jest to wspólna decyzja całej rodziny, za którą każdy z członków bierze odpowiedzialność. Nie warto kupować zwierzęcia tylko „dla dziecka”, bo te miewa swoje zachcianki i humory. Jednak dla całej rodziny, jak najbardziej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *