Zmiana karmy dla kota – jak zrobić to dobrze?

Wprowadzenie nowej karmy dla kota może przyprawiać o gęsią skórkę niektórych opiekunów kotów, szczególnie jeśli ich mruczki są wybredne. Ma to związek głównie z niechęcią kotów do nowej diety lub co gorsza – ze skutkami ubocznymi, takimi jak biegunki czy wymioty u kota, które mogą się pojawić przy zbyt gwałtownej zmianie karmy. Natomiast jeśli chodzi o niechęć kota, to przywiązanie do jednego smaku karmy wykształca się już u kociąt, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie urozmaiconych posiłków dostosowanych do danego zwierzaka. Bez tego zmiana żywienia kota może wymagać więcej cierpliwości w późniejszych latach. Dobry sklep zoologiczny z pewnością zapewni dostateczny wybór kocich karm każdemu opiekunowi. Jak zatem przeprowadzić proces zmiany karmy kota w sposób przyjemny i stosunkowo łatwy? Przybliżamy najważniejsze informacje na temat zmiany karmy dla kota.

Zmiana karmy dla kota

Wprowadzenie nowej karmy dla kota może wynikać z potrzeb zdrowotnych lub być podyktowane chęcią polepszenia żywienia mruczka, czyli też zmiany diety np. z suchej na mokrą karmę lub z kiepskiej jakości karmy na te wysokomięsne i zdrowe.

Podawanie kotu kiepską karmę może negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego jego organizmu, a w późniejszych etapach doprowadzić do chorób przewlekłych i doprowadzić do chorób takich jak zapalenie żołądka czy inne choroby układu pokarmowego. Specjaliści zalecają docelowe przejście na żywienie kota mokrą karmą lub jeśli opiekun nie ma takiej możliwości – podawanie dobrej suchej karmy bez zbóż lub z minimalną ich ilością. Sklep zoologiczny oferuje szeroki wybór karm bez zbóż.

Przeczytaj również:  Zwolnienie lekarskie ze względu na chorobę psa – czy jest możliwe?

Należy jednak zaznaczyć, że tak jak warto pokazywać kotu smak nowej karmy i zapoznawać go z nim, tak nie warto robić tego zbyt często! Koty są zwierzętami jedzącymi w miarę stałe rodzaje pokarmów, nie mają potrzeby i nie lubią ciągłych zmian. Wprowadzanie nowej karmy dla kota powinno być pokierowane sytuacjami:

  • chęcią lepszego i zdrowszego żywienia kota, czyli podawania mu dobrej karmy
  • koniecznością zmiany żywienia przez alergie, chorobę czy schorzenia kota
  • przejścia z karmy suchej na mokrą

Czy da się przestawić kota na mokrą karmę?

Oczywiście, że tak! Co więcej – powinno się. Mokra karma dla kota jest znacznie zdrowsza i korzystniejsza dla niego niż karma sucha. Wynika to z wysokiej wilgotności mokrej karmy, jej mniejszego przetworzenia oraz w większości większej ilości mięsa, a mniejszej zawartości lub całkowitego braku zbóż w składzie. Taka karma nie obciąża przewodu pokarmowego, jest lepiej trawiona i przyswajana przez koty. Karmienie kota karmami wysokomięsnymi i mokrymi pozytywnie wpływa na jego kondycję, stan sierści, energię i samopoczucie. Rodzaj wyjściowej karmy do przestawienia wpływa na długość samego procesu i jego przebieg.

Jak prawidłowo zmienić karmę kotu?

Najważniejsza zasada to, aby zmieniać dietę kota stopniowo. Każdy rodzaj karmy ma nieco odmienne właściwości, przez co inaczej i w różnym czasie się trawi. Organizm kota, aby nie mógł łagodnie zareagować na zmiany potrzebuje, aby karma dla kota była łagodnie wprowadzana. Takie przejście zazwyczaj trwa od tygodnia do dwóch w przypadku przejścia z karmy suchej na mokrą. Przejście z tego samego rodzaju karmy na inną markę lub smak trwa od 3 do 7 dni.

Aby zobaczyć jak nowy pokarm sprawdza się dla danego kota, to należy go podawać co najmniej miesiąc. W przypadku zmiany diety przez alergie kota konieczne jest utrzymanie jednego rodzaju karmy nawet przez ok. 10 tygodni.

Przeczytaj również:  Dom z ogrodem dla zwierząt - na co zwrócić uwagę?

Zmiana marki lub smaku karmy w obrębie tego samego rodzaju pokarmu

Jest to zdecydowanie łatwiejsze przejście, które jest też w miarę dobrze tolerowane przez koty. Dotychczasową karmę należy wymieszać z nową w proporcji nowej karmy do starej ok. 1:9. W każdy kolejny dzień zwiększaj ilość nowej karmy w mieszance. Największe objawy ze strony układu pokarmowego kota możesz zaobserwować dopiero na 2 – 3 dzień od wprowadzania nowej karmy. Jeżeli w tym czasie kot nadal będzie dobrze reagował na przejście, możesz delikatnie zwiększyć ilość dosypywanej karmy dla kota.

Przejście z suchej karmy na mokrą dietę kota

Tutaj zmiany jedzenia zazwyczaj wymagają więcej cierpliwości od opiekuna. Sucha karma ma w większości przypadków dodatek zbóż, wypełniaczy i otoczki smakowe, które mogą uzależniać kota. Powoduje to, że mokra karma staje się dla kota mniej wyrazista, smakowita i nieapetyczna przez pierwsze chwile. W przypadku zmiany karmy suchej na mokrą zazwyczaj konieczne staje się użycie dosmaczaczy, o których napiszemy niżej. Tutaj ważne jest również wolniejsze tempo wprowadzania nowego pokarmu i większa obserwacja pupila. W pierwszych dniach mogą pojawić się wzdęcia, biegunki, dyskomfort w brzuchu kota.

Takie przejście najlepiej sprawdza się w dwóch etapach. Pierwszy z nich obejmuje zmianę dotychczasowej karmy suchej na również suchą, ale bez zbóż, z jak największą zawartością mięsa – przejście to robi się zgodnie z wytycznymi akapitu wyżej. Następnie taką karmę zaleca się mieszać z odrobiną wody, w celu jej rozmiękczenia. Kolejny etap jest bardziej restrykcyjny. Konieczne jest wyniesienie z domu suchej karmy dla kota, tak aby nie mógł jej wyczuć. Zapewniamy – koty suchą karmę wyczują nawet z zamkniętej szafki, a wtedy nie spróbują mokrego pożywienia! Następnie należy podać mokrą karmę dla kota o dużej intensywności zapachów. Sprawdzą się tutaj karmy ze sporą ilością galaretki lub sosu. Po zaakceptowaniu mokrej karmy przez kota można wprowadzać wysokiej jakości wysokomięsne mokre karmy dla kotów – zgodnie opisanym wyżej przejściem w obrębie tego samego rodzaju karmy dla kota.

Przeczytaj również:  Podwodny raj dla każdego — wizyta w Oceanarium w Walencji

Najważniejsze to aby nie mieszać karmy suchej i mokrej! Są one inaczej trawione w przewodzie pokarmowym kota. Podawanie ich w tym samym czasie powoduje ból u kota, apatię i może skutkować wymiotami.

Kot nie chce jeść nowej karmy?

Tak naprawdę to nic dziwnego. Koty mają w swojej naturze wpisaną niechęć do próbowania nowych pokarmów, jest to ich sposób na uniknięcie zatrucia. Jeżeli kociak od najmłodszych lat nie zaznawał zmiany rodzajów karmy to u dorosłych kotów ta niechęć do kosztowania może być jeszcze większa. Pamiętajmy wtedy, że to nie jest złośliwe zachowanie kota, tylko faktycznie kot ma problem z przełamaniem się.

Ale spokojnie, da się pomóc kotu przejść przez ten etap. Możesz zastosować dosmaczanie nowej karmy poprzez:

  • dodatek oleju z łososia lub innego rybnego, który kot preferuje
  • posypanie miskę nowej karmy spiruliną
  • dolać do karmy dla kota odrobinę wody
  • polać karmę dla kota specjalnymi zupami dla kotów dostępnymi w sklepie zoologicznym
  • mokrą karmę dla kota możesz posypać z góry odrobiną startej suchej karmy

Wszystkie te produkty dostaniesz w dobrym sklepie zoologicznym.

Za każde spróbowanie nowej karmy nagródź kota poprzez głaskanie lub słowną pochwałę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *