Zwolnienie lekarskie ze względu na chorobę psa – czy jest możliwe?

Zwolnienie lekarskie ze względu na chorobę psa – czy jest możliwe?

Zwolnienie lekarskie jest wydawane na czas niezdolności do pracy. Czy powodem może być opieka nad czworonożnym przyjacielem? Poznaj najważniejsze kwestie dotyczące L4, szczególnie jeśli masz psa.

Są różne powody, dla których musisz brać wolne w pracy, z reguły zupełnie niezależne od ciebie. Najczęściej sprowadza się to do otrzymania potocznie zwanego L4, którego liczba w Polsce jest naprawdę duża. Zwolnienie lekarskie dotyczy twojego zdrowia, ale także zdrowia twoich bliskich, którymi musisz się zaopiekować. Czy do tej grupy można zaliczyć również chorego psa lub inne zwierzę domowe? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Czym jest zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie, które mówi, że pracownik nie jest zdolny do wykonywania obowiązków, przez określony w nim czas. Może zostać wydane przez lekarzy różnych specjalizacji, w zależności od schorzenia. Przez okres trwania L4, chory powinien dużo odpoczywać i regenerować siły, aby rekonwalescencja przebiegała szybko i mógł wrócić do pracy. Obecnie zwolnienie lekarskie występuje tylko w formie online – pracodawca widzi je od razu na specjalnej platformie ZUS-u. Popularną opcją stało się także e-zwolnienie lekarskie L4.

Zwolnienie lekarskie – kto może je otrzymać?

Zwolnienie lekarskie nie jest wypisywane tylko dla osoby chorej. Istnieje kilka innych możliwości, kiedy pracownik może go otrzymać. Jest to:

  • chore dziecko;
  • chory członek rodziny.

Możesz wówczas skorzystać z ułatwień XXI wieku i konsultować się ze specjalistami poprzez stronę e-lekarz24h.pl. 

Przeczytaj również:  Wybieraj jakościowe karmy dla psów i kotów!

Zwolnienie lekarskie w przypadku chorego członka rodziny

Należy pamiętać, że istnieją pewne kwestie prawne, które muszą w tym przypadku się zgadzać. Jeśli otrzymujesz L4 na chorą mamę, musisz udowodnić, że żaden inny domownik nie jest w stanie poświęcić jej uwagi w czasie choroby. W przeciwnym razie takie zwolnienie może zostać uznane za wydane bezpodstawnie – a to niesie ze sobą konsekwencje. 

Zwolnienie lekarskie na chorego psa – możliwości prawne

Wielu ludzi traktuje swoich czworonożnych pupili jak członków rodziny. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak nie uwzględnia tego Kodeks pracy. Obecnie nie jesteś w stanie otrzymać zwolnienia lekarskiego na chorego psa. Nie ma na to żadnych przepisów prawnych. Kto wie, być może za jakiś czas pójdziemy w ślady innych krajów i się to zmieni? W tym momencie nie ma niestety takiej możliwości.

L4 na chorego zwierzaka – co możesz zrobić?

O ile nie jesteś w stanie otrzymać zwolnienia lekarskiego na chorego zwierzaka, sytuacja ta nie pozostaje bez wyjścia. Wielu pracodawców jest w stanie wykazać się w tym aspekcie prawdziwą empatią. Jeśli dotyczy cię taka sytuacja, postaraj się szczerze porozmawiać z przełożonym, co możesz zrobić. Opcji jest kilka.

Urlop wypoczynkowy

O urlopie wypoczynkowym należy powiadamiać z odpowiednim wyprzedzeniem, jednak warto spróbować. Być może wystarczy jeden dzień, maksymalnie dwa, aby pomóc w funkcjonowaniu psu np. po operacji. Każdy może mieć inny wymiar wspomnianego urlopu, który uzależniony jest od stażu pracy. Są to 20 lub 26 dni. Za okres urlopu wypoczynkowego otrzymujesz wynagrodzenie.

Urlop bezpłatny

To rodzaj urlopu udzielanego na wniosek pracownika, na który pracodawca może wyrazić zgodę lub nie. Jako że przepisy nie narzucają odgórnej ilości czasu jego trwania, może być świetną opcją na czas rekonwalescencji twojego pupila. To o czym musisz pamiętać, jest fakt, że za ten czas nie otrzymasz wypłaty.

Przeczytaj również:  Czy karma dla psów chorych na cukrzycę przedłuży życie chorego zwierzęcia?

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Jego wymiar w skali roku to 4 dni. Zadaniem pracownika jest poinformowanie pracodawcy najpóźniej tego samego dnia, przed rozpoczęciem pracy. Co ważne, jest to część z dni urlopu wypoczynkowego, zatem korzystając z opcji na żądanie, zmniejszasz jego pulę do wykorzystania.
Obecnie nie ma możliwości dostania zwolnienia lekarskiego na chorego psa. Możesz jednak skorzystać z wymienionych przez nas opcji, aby zająć się chorym pupilem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *