Co zrobić gdy kot nie chce połknąć tabletki?

Zamiana leku na inny

Nie zawsze mamy taką możliwość, zwłaszcza jeśli nasz zwierzak choruje, jednak czasem możemy wybrać z kilku różnych preparatów. Większość tabletek na nieprzyjemny, gorzki smak, dlatego kot pod żadnym pozorem nie chce ich tknąć. Są jednak leki, które zawierają specjalne dodatki smakowe, dzięki czemu są po prostu smaczne. Takim przykładem może być tabletka przeciw kleszczom dla kota AdTab. Stosuje się ją w ramach profilaktyki przeciw pasożytom zewnętrznym, a także jako formę leczenia np. przy inwazji pcheł. Dzięki specjalnym dodatkom smakowym tabletka została zaakceptowana przez wszystkie koty, które brały udział w badaniu. Zamiast więc siłować się z kotem i wpychać mu na siłę lek, jeśli tylko mamy taką możliwość, lepiej jest wybrać po prostu smaczną tabletkę.

Jak podać kotu tabletkę? Mięsny podstęp

Jednym z najprostszych sposobów, nie wymagających od nas użycia środków przymusu bezpośredniego będzie również zmieszanie tabletki z czymś smakowitym. Raczej nie uda się nam przemycić leku w codziennej karmie – kot łatwo wyczuje podstęp. Jest jednak szansa, że uda nam się nabrać kota szykując dla niego specjalny przysmak. Doskonałym sposobem będzie umieszczenie tabletki w czymś bardzo smakowitym, za czym nasz kot szaleje. Może to być np. kawałek surowego mięsa czy ryby. Czasem sprawdzi się również pasta smakowa dla kotów. Im bardziej intensywny zapach i smak będzie mieć nagroda, tym większa szansa na powodzenie misji.

Dla niepoznaki warto najpierw podać kotu kilka mniejszych kawałków przysmaku bez tabletki, tak, by nie zorientował się, kiedy połknie przynętę razem z lekarstwem. Po połknięciu leku również powinniśmy dać kotu kilka smakołyków.

Przeczytaj również:  Ugryzienie pająka — jak postępować po?

Metoda bezpośrednia – podanie tabletki do pyszczka

Nie czarujmy się – w większości przypadków smaczna tabletka dla kota pozostaje w sferze marzeń. Co w sytuacji, gdy lek musimy podać, a kot nie chce połknąć tabletki za żadne skarby świata? Wtedy pozostaje jedynie metoda bezpośrednia.

Najlepiej będzie klęknąć i wziąć kota między nogi. Ważne, by przytrzymać go stabilnie, tak, by nie miał możliwości ucieczki. Następnie otwieramy pyszczek, umieszczamy tabletkę w gardle, po linii języka, zamykamy pyszczek i przytrzymujemy aż do połknięcia. Dodatkowo możemy gładzić zwierzaka po gardle, by wymusić odruch przełykania.

Uwaga! Niektóre koty potrafią przez długi czas trzymać tabletkę w pysku, by wypluć ją w momencie, gdy zostaną puszczone wolno. Warto więc zorientować się, czy nasz kot na pewno połknął lekarstwo, zanim ogłosimy zwycięstwo.

Treść promocyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *