Co się dzieje z psem po śmierci – rozstanie z psem w świetle prawa

co się dzieje z psem po śmierci

Pies jest dla wielu osób pełnoprawnym członkiem rodziny. Wieloletnie przywiązanie sprawia, że rozstanie może być niezwykle bolesne dla opiekunów. Jak poradzić sobie ze stratą i co zrobić z ciałem ukochanego psa po jego śmierci?

Śmierć czworonoga – co na ten temat mówią przepisy prawne?

Kwestie związane z pochowkiem zwierząt są regulowane przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Przepisy wskazują, że zwłoki czworonogów mogą stanowić ryzyko dla ludzi i zwierząt przebywających w pobliżu. Prawo narzuca więc konkretne sposoby utylizacji, a niezastosowanie się do wyznaczonych procedur grozi otrzymaniem uciążliwej kary pieniężnej. 

Coraz większa ilość osób zdaje sobie sprawę z możliwości kremacji ciała psa, a także możliwość skorzystania z usług cmentarzy dla zwierząt domowych. Nadal jednak wiele rodzin chce, aby ciało pupila spoczywało w pobliżu jego domu i praktykuje pochówek w ogrodzie. Czy ta praktyka jest dozwolona?

Pochówek psa na własnej działce – czy jest dozwolony?

Choć pochówek psa w ogrodzie jest najczęściej praktykowanym rozwiązaniem, prawo jasno wypowiada się w tej kwestii. Ciało zwierzęcia nie może pozostać na własnym podwórku – złamanie przepisów wiąże się z ryzykiem otrzymania kary finansowej. Choć utrata ukochanego zwierzęcia może być niezwykle bolesna, warto postępować rozsądnie. 

Pochówek w ogrodzie może być szkodliwy. Często dzikie zwierzęta zbliżają się do miejsca, w którym spoczywa pies i po prostu wykopują zwłoki. Z kolei zakopanie czworonoga w pobliżu studni czy innego źródła, z którego wydobywana jest woda pitna, może doprowadzić do zatrucia ludzi. Warto pamiętać o tym, że istnieją lepsze alternatywy, z których warto korzystać. O wszelkie rady można pytać w gabinecie weterynaryjnym.

Przeczytaj również:  Czym i jak karmić psa – praktyczne wskazówki

Alternatywne rozwiązania pochówku psa

Jeżeli śmierć nastąpiła w domu, zadaniem opiekuna jest odpowiednie zabezpieczenie zwłok czworonoga, aż do momentu pochówku. Najlepszym sposobem jest zawinięcie ciała w ręcznik lub prześcieradło, a następnie włożenie ich do plastikowego worka. Ciało bardzo szybko zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach – powinno zostać przeniesione do chłodnego miejsca, które spowolni nieco rozkład. Jeśli śmierć nastąpi w klinice weterynaryjnej, z reguły lekarz weterynarii przedstawi opiekunowi wszystkie dostępne możliwości. Jak można pożegnać ciało ukochanego zwierzaka?

  • Zakład utylizacyjny – jest to opcja, która wymaga od opiekuna najmniejszych kosztów. Przed przekazaniem zwierzęcia do utylizacji, istnieje możliwość przewiezienia ciała do gabinetu weterynaryjnego, który oferuje przechowanie zwłok;
  • cmentarz dla zwierząt domowych – z reguły miejsca te oferują pochówek w grobach indywidualnych lub zbiorowych. Ceny różnią się w zależności od rozmiarów psa, a także cennika danego miejsca;
  • krematorium – choć liczba krematoriów w Polsce jest stosunkowo niewielka, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z ich usług.

Jak poradzić sobie ze śmiercią czworonożnego przyjaciela?

Śmierć psa to wydarzenie, które często jest dla opiekuna wstrząsające. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest wsparcie rodziny. Pokrzepiające mogą okazać się nawet kondolencje smsem od bliskiej osoby. Właściciele, którzy byli wyjątkowo zżyci ze swoimi pupilami często nie mogą otrząsnąć się z żałoby przez dłuższy czas. 

Jeśli żałoba trwa zbyt długo, a negatywne emocje wpływają negatywnie na jakąkolwiek sferę życia, może okazać się, że niezbędne będzie skorzystanie z profesjonalnej pomocy. W szczególności szybkie i niespodziewane odejście psa może być wyjątkowo bolesne. Traumatyczne sytuacje związane z nagłą chorobą lub wypadkiem, mogą wymagać skorzystania z konsultacji psychologicznej lub podjęcia psychoterapii nastawionej na przepracowanie traumy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *