Parówki dla psa – wszystko, co musisz wiedzieć

parówki dla psa

Chyba każdy właściciel psa spotkał się kiedyś z prosząco patrzącymi na niego oczami pupila, proszącego o coś do jedzenia. Jednak jakkolwiek zwierzak by nie prosił, często należy dwa razy zastanowić się, czy powinno się podać mu nasze jedzenie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej parówką. Dowiesz się, jak ugotować parówki i czy psy mogą je jeść.

Parówki dla psa – czy jest to dla niego zdrowe?

Z pozoru wszystko wydaje się w porządku w podawaniu psu parówki. Przecież jest to mięso, a psy są przecież mięsożercami. Okazuje się jednak, że mięsne parówki w większości przypadków zawierają go jedynie śladowe ilości. Wypełnione są takimi dodatkami jak: sól, tłuszcze zagęszczające, drożdże, mąka i skrobię ziemniaczaną. Substancje te mogą mieć bardzo zły wpływ na organizm psiaka – zwłaszcza na jego układ trawienny. Szczególnie niebezpieczna jest dla psów sól, której nadmiar w organizmie psa może skutkować w przyszłości wieloma chorobami w głównej mierze serca, nerek i powodować nadciśnienie. Parówki często są też przyprawiane, co również nie pozostaje obojętne dla zdrowia naszego pupila, a same mięso w parówkach jest zwykle słabej jakości i nie stanowi żadnej wartości odżywczej dla psa. Częste jedzenie parówek przez psa, poza wymienionymi wcześniej problemami związanymi ze spożywaniem soli, często wiąże się z nadwagą.

Czy istnieje jakiś zamiennik parówki, który można podać psu?

Parówki są zagrożeniem dla zdrowia psa, ale nie oznacza to jednak, że pupile muszą pożegnać się z ich pysznym smakiem. Na rynku znajduje się bardzo dużo psich przysmaków, które kształtem i smakiem przypominają parówkę. Przydadzą się one zarówno jako przysmaki treningowe, jak i jako substytut samych parówek, które psiaki tak kochają. Wyglądają jak parówki, mają konsystencję parówek i smakują dokładnie tak jak parówki, więc zwierzak nawet nie poczuje różnicy. Przysmaki o udające parówki nie tyle nie szkodzą psu, co nawet pozytywnie wpływają na jego zdrowie. Nie zawierają niebezpiecznych dla niego przypraw i innych dodatków, a także całkowicie pozbawione są szkodliwej dla nich soli. Składają się w większości z mięsa (głównie z kurczaka lub wołowiny), a także z białka, tłuszczów i minerałów niezbędnych do dobrego funkcjonowania organizmu pupila. Można kupić je w puszkach lub w foliowych opakowaniach i kosztują wcale nie więcej, niż normalne parówki.

Przeczytaj również:  Czym i jak karmić psa – praktyczne wskazówki

A może jednak zwykła parówka…?

Jeżeli nie masz przy sobie psich przysmaków, a chcesz nagrodzić lub po prostu nakarmić psa, jeżeli nie ma on problemów z trawieniem, w ostateczności można oczywiście dać mu do zjedzenia parówki. Jeżeli są one traktowane jedynie jako okazjonalny posiłek, nie powinny wyrządzić znaczących szkód w zdrowiu pupila. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich skład i podać psiakowi parówki zawierające przynajmniej 60% mięsa. Chociaż psom smakują bardziej te droższe parówki, należy szczególnie ich unikać i dawać psu te droższe. Dobrze sprawdzają się także parówki przeznaczone dla dzieci oraz te ekologiczne. Parówkę można podać zarówno na surowo, jak i gotowaną.

Jak ugotować parówki?

Gotowanie parówek, z pozoru proste, może przysporzyć nieco problemów. Szczególną uwagę należy zwrócić na czas ich gotowania – jeżeli parówki zostaną przegotowane, mogą wyzwolić szkodliwe dla zdrowia związki. Zalecanym czasem, jaki powinno się przeznaczyć na gotowanie parówek, jest 3-5 minut (mniejsze powinny być gotowane około trzech minut, a te większe, około pięciu). Tak więc, jak ugotować parówki?

Pierwszym krokiem jest podgrzanie wody, w której następnie należy umieścić parówki. Koniecznie trzeba zadbać, aby był to wrzątek – parówki nie powinny gotować się zbyt długo aby uniknąć wspomnianego wcześniej przegotowania. Oprócz tego, parówki, które zbyt długo przebywają w gorącej wodzie, tracą swój charakterystyczny i kochany przez psy smak. Przed umieszczeniem parówek w przygotowanym wrzątku, trzeba koniecznie obrać je z plastikowej ochronki – jeżeli jest to ochronka naturalna, nie trzeba tego robić. Po obraniu, wrzucamy parówki do wrzątku na 3-5 minut, a później pozostaje pokrojenie ich i tylko podarowanie skaczącemu ze szczęścia psiakowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *