Ile karmy powinien jeść pies?

Kwestia prawidłowego żywienia psa jest niezwykle istotna, jednak wciąż wielu właścicieli nie do końca wie, jaka ilość karmy będzie odpowiednia dla jego pupila. Dowiedz się, jakie ilości jedzenia powinien obejmować każdy posiłek oraz jaka karma dla psa jest najbardziej wartościowa. 

Karma dla psa – dlaczego jej rodzaj ma znaczenie?

Żywienie psów, podobnie jak w przypadku ludzi, ma znaczący pływ na ich zdrowie i dobre samopoczucie. W sklepach można znaleźć ogromny wybór różnego rodzaju produktów przeznaczonych dla czworonogów, takich jak mokra i sucha karma czy różnego rodzaju przekąski. Warto jednak wiedzieć, że ogromne znaczenie ma ich skład. Większość ogólnodostępnych karm jest mieszanką różnych składników, z czego nie wszystkie z nich niosą za sobą wartości odżywcze dla czworonoga. Należą do nich między innymi wypełniacze w postaci zbóż, które często dominują skład produktów z niższej półki. Zdecydowanie lepiej dla zdrowia twojego pupila będzie, jeżeli będzie to karma bezzbożowa i zawierać będzie co najmniej 50% mięsa, wypełniacze w postaci dodatku warzyw i owoców oraz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy i mikroelementy. Dobrej jakości karmy często na próżno szukać w ogólnodostępnych marketach – zakupu wartościowych produktów warto dokonywać w sprawdzonych sklepach, na przykład na https://benjisplanet.com/. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że każdy posiłek dostarcza twojemu pupilowi potrzebnych składników.

Ile karmy powinien jeść pies?

Wielu właścicieli karmi swoje czworonogi w nieodpowiedni sposób, serwując mu zbyt duże lub za małe ilości jedzenia. Zarówno pierwsza, jak i druga sytuacja odbija się negatywnie na zdrowiu psa – jedzenie zbyt obfitych posiłków prowadzi do nadwagi, a nawet chorób stawów i nowotworów, zaś niedostateczne porcje przyczyniają się do spadku masy ciała i powstawania niedoborów pokarmowych, powoli wyniszczających cały organizm zwierzęcia. Niezwykle istotną kwestią jest zwłaszcza podawanie prawidłowych ilości karmy szczeniętom, które potrzebują cennych witamin i minerałów, aby prawidłowo się rozwijać. W przypadku dorosłych psów, wiele zależy od ich wielkości, wieku, stanu zdrowia oraz poziomu aktywności.

Przeczytaj również:  Czy karma odchudzająca dla kota to skuteczny sposób na zdrową sylwetkę pupila?

Zarówno karma sucha, jak i mokra, powinna być podawana w ilościach indywidualnie dostosowanych do potrzeb konkretnego psa. W sklepach zoologicznych znaleźć można także różnego rodzaju posiłki przeznaczone dla młodych psów ras mniejszych czy większych, jak i dorosłych psów ras małych, średnich i dużych. Różnica pomiędzy konkretnymi rodzajami polega głównie na pokryciu zapotrzebowania kalorycznego oraz proporcjach zawartych w nich składników. W obliczeniu ilości karmy, jaką powinien otrzymać pies każdego dnia, pomoże natomiast tabela dawkowania, która umieszczona jest na każdym opakowaniu danej karmy dla czworonoga. 

Chcąc jednak określić średnie ilości posiłków, to w przypadku szczeniaków od 6 do 8 tygodnia życia, powinny one być karmione cztery lub nawet pięć razy dziennie. Szczenięta, które skończyły 8 tydzień, powinny zaś otrzymywać dzienną dawkę karmy, która rozłożona zostanie na trzy lub cztery oddzielne posiłki. Psy powyżej 7. miesiąca życia mogą być karmione tak samo, jak wygląda dieta psów dorosłych – średnio powinny one otrzymywać trzy posiłki dziennie. Pamiętaj również, że niezależnie od tego, czy twój pies spożywa karmy suche, mokre, czy też jest na diecie mieszanej, warto podawać mu posiłki o stałych porach dnia oraz po jedzeniu dać mu chwilę odpoczynku – najlepiej będzie, gdy wybierzecie się na spacer co najmniej godzinie po spożyciu posiłku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *