Kawa zbożowa dla kur jako cenny składnik diety drobiu

kawa zbożowa dla kur

Wraz ze wzrostem świadomości społecznej i wrażliwości na dobrostan zwierząt gospodarskich, poprawił się los drobiu domowego. Hodowcy dbają o odpowiednią paszę, warunki bytowe i zdrowie. Kawa zbożowa dla kur jest włączana do diety zwłaszcza u ptaków chorych.

Właściwości kawy zbożowej

Kawa zbożowa stanowi alternatywę dla kawy naturalnej. Na pewno jest wyrobem zdrowszym i mogą ją pić także osoby z nadciśnieniem lub innymi przeciwwskazaniami do spożywania kofeiny. Składnikami produktu są zazwyczaj prażone ziarna żyta, jęczmienia i orkiszu oraz korzeń cykorii i buraka cukrowego. Kawa zbożowa jest dostępna w wersji rozpuszczalnej, do gotowania oraz ekspresowej (w torebkach do zaparzania). Jako produkt zbożowy, kawa pozbawiona kofeiny zawiera błonnik pokarmowy, jest zatem zalecana do spożycia osobom cierpiącym na zaparcia. W jej strukturze znajdziemy też polifenole – organiczne związki chemiczne o działaniu antyoksydacyjnym. W przypadku dodania do mieszanki cykorii, wzbogaci się o inulinę, substancję prebiotyczną poprawiającą pracę przewodu pokarmowego. Nie powinny jej spożywać osoby cierpiące na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, jako że ten składnik występuje w zawartości popularnego napoju. Obecnie są jednak dostępne warianty pozbawione glutenu. Biorąc pod uwagę powyższe zalety rolnicy już dawno zauważyli, że kawa zbożowa dla kur także może znaleźć zastosowanie.

Dokładniejsze informacje o kawie zbożowej tutaj: https://kawaczyherbata.pl/kawa-zbozowa

Kilka słów o chorobach drobiu

Jak wszystkie organizmy żywe, kury zapadają czasami na różne choroby. Najczęstszymi przypadłościami są:

  • choroby wirusowe;
  • choroby bakteryjne;
  • choroby pasożytnicze.

Jedną z chorób wirusowych jest rzekomy pomór drobiu, o którym wspomniano już w 1934 roku w gazetce „Rolnik” będącej dodatkiem do wydawanego w okresie międzywojennym czasopisma „Drwęca” (na terenie Ziemi Lubawskiej). Wirus ten dostaje się do organizmu ptaka przez układ pokarmowy i oddechowy, a atakuje głównie układ nerwowy (porażenia) i pokarmowy (biegunka). Prewencyjnie należy dbać o bioasekurację i podawać kurom szczepionki.

Przeczytaj również:  Jak zwierzęta wpływają na nasze zdrowie

Spośród chorób bakteryjnych wymienić można tyfus, rozwojowi którego sprzyja brak właściwej higieny kurnika, stres ptaków lub klatkowy system hodowli. Dolegliwość sprawia, że drób staje się osowiały, a znoszone przez nioski jajka albo nie posiadają skorupek, albo są one zakrwawione. Przypadłość jest leczona przy pomocy chemioterapeutyków.

Przykładową chorobą pasożytniczą jest kokcydioza, choroba jelit drobiu. Występuje zwłaszcza na farmach, na których jest zbyt dużo kur w stosunku do zajmowanej powierzchni i pozbawionych dobrej wentylacji. Pomocne może być podawanie naturalnych ziół i wdrożenie programów profilaktycznych.

W przypadku chorób drobiu ważna jest oczywiście właściwa kuracja skonsultowana z lekarzem weterynarii. Naturalne, domowe metody mogą wspomóc leczenie, a kawa zbożowa dla kur jest jedną z nich.

Kawa zbożowa dla kur – kiedy podawać?

Żywienie kur niosek jest zagadnieniem złożonym. Ponieważ dziób kur jest pozbawiony zębów, nie mają możliwości wstępnej obróbki pokarmu, dopiero w żołądku jest rozcierany na papkę. Ptaki zdecydowanie różnią się od ssaków, mają dwa ślepe jelita i wspólne ujście (kloakę) dla przewodu moczowo-płciowego i pokarmowego. Głównym komponentem pasz dla kur są zboża, ale korzystnie wzbogacić dietę także w buraki, kapustę, ziemniaki i tartą marchew. Ponadto ptaki muszą mieć zapewnioną zielonkę (przykładowo koniczynę, lucernę, pokrzywę), które na zimę hodowca powinien ususzyć i serwować zwierzętom. Aby zapewnić właściwą podaż białka warto wzbogacić jadłospis o śrutę sojową, mleko lub serwatkę. Czasami niezbędna jest suplementacja, gdyż od właściwego poziomu wapnia i fosforu zależy twardość skorup jajek. 

Kawa zbożowa dla kur jest niezastąpiona, gdy ptaki cierpią z powodu biegunek, pomaga też wyregulować procesy trawienne. Małym pisklętom również można podawać ostudzony, antyseptyczny napar zbożowy w celu usprawnienia pracy układu pokarmowego. Naturalnie trzeba pamiętać, aby dostarczyć kurczakom witaminy i zadbać o stały dostęp do czystej wody pitnej.

Przeczytaj również:  Podwodny raj dla każdego — wizyta w Oceanarium w Walencji

Większa troska o zwierzęta gospodarskie jest niewątpliwe krokiem w dobrym kierunku. Konsumenci coraz częściej wybierają jajka z chowu ekologicznego lub na wolnym wybiegu. Taka tendencja być może wyeliminuje kiedyś niezbyt humanitarny system klatkowy i ściółkowy. Kawa zbożowa dla kur podawana przez gospodarzy w uzasadnionych przypadkach, przyczynia się do zwiększenia dobrej kondycji ptactwa domowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *