Czym i jak karmić psa – praktyczne wskazówki

Żywienie psa to bardzo ważna kwestia. Od wyboru odpowiedniej karmy zależy bowiem jego rozwój i stan zdrowia. Karma dla psa musi być dobrze zbilansowana, czyli zawierać wszystkie ważne składniki odżywcze, takie jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, minerały. Sprawdź, czym karmić psa i ile karmy powinien otrzymywać.

Jakie składniki powinny się znaleźć w psiej karmie?

Szacuje się, że energia z karmy dla psów powinna pochodzić w 63% z tłuszczów, 30% z białek, do 7% z węglowodanów. Bardzo ważne, aby wśród tłuszczów znalazły się kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, które wpływają na stan skóry i sierści. Jeśli chodzi o białko, to głównym i dobrym jego źródłem w diecie dla psów jest drób, czyli kurczak, indyk czy kaczka. Popularnością cieszą się również karmy z wołowiną i rybami. Różne źródła białka pozwalają na zapewnienie psu urozmaiconej diety. Serwowanie jednej i tej samej karmy może znudzić się zwierzęciu, przez co zmniejszy się jego apetyt. Białko to podstawowy budulec psiego organizmu. Dostarcza wielu aminokwasów, jak m.in. walina, tyrozyna, tryptofan, lizyna, arginina. Węglowodany również stanowią istotny składnik psiej diety. Stanowią źródło energii i zapewniają uczucie sytości. Częstym ich źródłem jest makaron, ziemniaki, ryż. Karma dla psa powinna być też bogata w witaminy i składniki mineralne, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapewniają je przede wszystkim warzywa i owoce. Jednymi z częściej spotykanych w psiej karmie są marchew, pietruszka, papryka, seler, buraki. Nie powinno się podawać psu warzyw kapustnych, strączkowych, cebuli, czosnku, szczawiu czy rabarbaru. Z owoców popularne są jabłka, banany, jagody, maliny, gruszki, śliwki. Nie wolno natomiast podawać psu winogron, awokado, owoców cytrusowych jak grejpfruty i pomarańcze.

Przeczytaj również:  Jak zwierzęta wpływają na nasze zdrowie

Ile powinien jeść pies?

Psy powinny być karmione o stałych porach. Dzienną dawkę energetyczną należy podzielić na kilka porcji, ponieważ podanie na raz dużej porcji pokarmu wpłynie niekorzystnie na zdrowie czworonoga. Częstsze, ale mniejsze posiłki zapewnią lepsze wchłanianie składników odżywczych. Częstotliwość podawania psu pokarmu zależy w dużej mierze od jego wieku i przedstawia się następująco:

  • 2 miesiące od wprowadzenia stałego pokarmu  4 – 6 porcji,
  • kolejne 23 miesiące  4 porcje,
  • następne 46 miesięcy – 23 posiłki,
  • po tym czasie 2 posiłki.

Jak dużo powinien zjadać pies? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Potrzeby żywieniowe to sprawa niezwykle indywidualna. Poza wiekiem wpływa na nią również rasa, wielkość psa, poziom aktywności czy kondycja zdrowotna zwierzęcia. Zaleca się, aby zapotrzebowanie kaloryczne psa określił specjalista. Pomocna w tym z pewnością będzie również tabela karmienia, jaka umieszczana jest często na opakowaniach z karmą. Producenci karmy podają w niej zalecane dawki dla psów o różnej wielkości i wieku. Szacuje się, że dzienna porcja karmy dla przedstawiciela ras średniej wielkości to około 400–500 g na dobę. Jeśli w międzyczasie pies otrzyma smakołyk, powinien on zostać uwzględniony w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *