Ugryzienie pająka — jak postępować po?

ugryzienie pająka

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z ezwierzaki24.pl

Ukąszenia pająków często goją się dłużej niż inne ukąszenia owadów i mogą wpływać na tkanki skóry. Ważne jest, aby utrzymać ukąszenie w czystości, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. 

Ugryzienie pająka — charakterystyka

Rana po ugryzieniu pająka na pierwszy rzut oka nie jest charakterystyczna. Jeśli nie przyjrzysz się dobrze, co cię ugryzło, trudno jest stwierdzić, czy ugryzienie pochodzi od pająka czy owada. Nie możesz w 100 procentach zidentyfikować, jaki ugryzienie opierasz na zmianie skórnej. Nie możesz też zdiagnozować reakcji skórnej i przypisać jej żadnemu zwierzęciu, chyba że zobaczysz, że zobaczysz zwierzę w trakcie gryzienia.

Istnieją tysiące gatunków pająków. Ci z nas, którzy boją się lub niepokoją tymi wielonożnymi pajęczakami, mogą nie cieszyć się z samej liczby gatunków pająków, ale mamy jedną dobrą wiadomość – wiele zwykłych pająków domowych jest nieszkodliwych, nawet jeśli przyprawiają cię o dreszcze. 

Ugryzienie pająka – wstrząs anafilaktyczny

Niektóre osoby mogą doświadczać wstrząsu anafilaktycznego, reakcji alergicznej na jad. Objawy obejmują wysypkę, pokrzywkę, intensywne swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie, nagły obrzęk warg, oczu, języka lub gardła, skurcze żołądka, problemy z oddychaniem lub świszczący oddech lub utratę przytomności. Objawy mogą być cięższe, w zależności od tego, jak dana osoba reaguje na jad. W skrajnych przypadkach, mogą powodować poważny ból i mogą prowadzić do paraliżu. 

„Anafilaksja przypomina stany uczuleniowe, jednak objawy szybko się intensyfikują. Do tego stopnia, że potencjalnie zagrażająca życiu reakcja alergiczna występuje nawet od kilku sekund do kilku minut po kontakcie z czynnikiem wywołującym odpowiedź układu odpornościowego. Po pojawieniu się pierwszych objawów pozostaje niewiele czasu na prawidłowe leczenie wstrząsu anafilaktycznego. Specjaliści szacują, że zwiększone ryzyko wystąpienia anafilaksji dotyczy od 1,6% do 5,1% populacji”

możemy przeczytać na stronie: https://ratownikmed.pl/wstrzas-anafilaktyczny/

Ugryzienie pająka – postępowanie z ranką

Większość ukąszeń pająków nie będzie szkodliwa, ale na wszelki wypadek chcesz ostrożnie poradzić sobie z sytuacją. Jeśli to możliwe, spójrz na pająka, który cię ugryzł. Zwróć uwagę na takie rzeczy, jak rozmiar, kolorystyka i wszelkie wyróżniające oznaczenia, które ma na brzuchu lub plecach. Zdjęcie jest pomocne, ale nie konieczne, ponieważ pomoc medyczna jest pilniejsza. Po drugie, umyj obszar ukąszenia mydłem i ciepłą wodą. Następnie będziesz chciał nałożyć chłodny kompres na obszar ukąszenia, aby zapobiec jego obrzękowi. Spowolni to również rozprzestrzenianie się jadu (jeśli dotyczy). Jeśli podejrzewasz, że ugryzienie pająka pochodziło z bardziej niebezpiecznej formy jadowitego pająka, takiego jak czarna wdowa lub brązowy pustelnik, będziesz chciał delikatnie związać bandaż nad obszarem ukąszenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się jadu. Na koniec poszukaj pomocy medycznej tak szybko, jak to możliwe. Dzięki odpowiedniej opiece medycznej i możliwym lekom przeciw jadowi można zapobiec niebezpiecznym skutkom ukąszenia pająka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *