Działania CSR w Polsce dla dobra zwierząt

Działania CSR w Polsce dla dobra zwierząt

Działalność firm coraz częściej wiąże się ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Przykładem tego są działania CSR w Polsce dla dobra zwierząt. Na czym one dokładnie polegają i jaką pomoc mogą przynieść?

Czym są działania CSR w Polsce dla dobra zwierząt?

W firmach coraz częściej wdraża się społeczną odpowiedzialność biznesu. Polega ona na pomaganiu potrzebującym, czyli pracownikom, mniejszym społecznościom albo dzieciom. Są to działania nastawione na działalność charytatywną. Okazuje się, że akcje takie mogą dotyczyć też zwierząt. Związane jest to ze skrótem „CSR”, który wziął się z angielskiego „Corporate Social Responsibility”. Akcje tego typu są inspirowane bezpośrednio działaniem firm zagranicznych. Właśnie tak powstały działania CSR w Polsce dla dobra zwierząt. Często mają one zasięg ogólnoświatowy, gdzie jedna firma wdraża działania we wszystkich krajach, w których działa. 

Działania CSR w Polsce dla dobra zwierząt są związane bezpośrednio z aktualną sytuacją na świecie. Klimat podlega coraz większym zmianom. Większy jest też wpływ człowieka na środowisko, w którym żyją zwierzęta. Wiele z nich traci swoje domy i jest zmuszanych do migracji. Topniejące lodowce powodują, że wiele zwierząt przenosi się na północ lub południe. Spada też różnorodność gatunkowa. Firmy starają się pomagać na przeróżne sposoby. Które z nich są najpopularniejsze?

Działania CSR w Polsce na rzecz zwierząt – ochrona gatunków 

Bardzo często działania CSR w Polsce na rzecz zwierząt dotyczą ochrony gatunkowej. Na czym dokładnie polegają takie akcje? Przede wszystkim o informowaniu ludzi o zagrożonych gatunkach. Swego czasu popularne były reklamy, które informują o kurczących się populacjach takich zwierząt jak orzeł przedni albo pszczoły miodne. Ochrona bioróżnorodności jest bardzo ważna dla Polaków, co powietrza wiele badań. Takie zwierzęta jak orły czy bociany są niejako symbolem kraju. 

Przeczytaj również:  5 Rzeczy, Które Każdy Właściciel Zwierzaka Domowego Powinien Wiedzieć

Bioróżnorodności jest ważna z uwagi na stan polskich lasów. Bez pszczół ciężko np. o zapylanie kwiatów, a tym samym ładne kolory polskich łąk. Ochrona fok ma znaczenie w kontekście zachowania różnorodności gatunkowej Morza Bałtyckiego. Nie dziwi więc, że firmy organizują też zbiórki dla akcji charytatywnych, które starają się je ratować. Wiele przedsiębiorstw stara się nie wpływać na wycinkę lasów albo zmniejszenie produkcji gazów cieplarnianych, które również wpływają na różnorodność gatunkową – również w Polsce. 

Działania CSR w Polsce dla dobra zwierząt – pomoc schroniskom 

Działania CSR w Polsce dla dobra zwierząt bardzo często polegają na pomocy lokalnym schroniskom. Pomaganie takim miejscom może przybrać różne formy. Często firmy organizują specjalne zbiorki, gdzie uzyskane fundusze przekazuje się bezpośrednio schronisku. Sklepy lub miejsca publiczne nie ograniczają się jedynie do pieniędzy. Zbiera się również karmy, zabawki albo smycze. Każdy podarunek związany ze zwierzętami jest tu na miarę złota. Trzeba też wspomnieć o informowaniu ludzi o czekających z w schroniskach psach i kotach. Przy kasie często umieszczane są zdjęcia danego czworonoga, który aktualnie nie posiada domu. Zachęca to klientów do ewentualnej adopcji zwierzaka. 

Chcesz zaangażować się w pomoc w schronisku dla zwierząt? Odwiedź stronę: https://infojob.pl/praca-w-schronisku-dla-zwierzat

Działania CSR w Polsce dla dobra zwierząt – pomoc weterynaryjna 

Chore lub kontuzjowane zwierzęta mogą mieć różne potrzeby, ale najważniejsze są te weterynaryjne. Działania CSR w Polsce dla dobra zwierząt starają się ułatwić różnym gatunkom dostęp do specjalistów. Przykładowo jedna z firm farmaceutycznych umożliwiła afrykańskim właścicielom zaszczepienie 20 tysięcy różnych zwierząt. W ten sposób wiele z nich uniknęło wścieklizny lub innych poważnych chorób. Zwiększa to bezpieczeństwo nie tylko lokalnych psów czy kotów, ale też ludzi, którzy nie są narażeni na ich ataki. 

Przeczytaj również:  Karma dla papug falistych - jak zadbać o zdrowie swojego ptaka?

Należy też wspomnieć o innych kampaniach CSR w Polsce, które starają się polepszyć stan zwierząt. Chodzi tu między innymi o informowaniu ludzi o dobrostanie zwierząt, gdzie hodowle często nie przestrzegają różnych norm (np. unijnych). Ciekawą akcją są „zwierzęta w biurze”, gdy właściciele czworonogów mają pozwolenie na ich pobyt w firmie. To akcje, które wpływają na zadowolenie nie tylko pracowników, ale też na same zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *