Czy wawrzynek wilczełyko jest trujący dla zwierząt?

Czy wawrzynek wilczełyko jest trujący dla zwierząt?

Istnieje wiele roślin, które mimo tego, że cieszą nasze oczy, niestety są trujące dla naszych czworonożnych przyjaciół. Są to zarówno krzewy, kwiaty oraz rośliny doniczkowe. Wawrzynek wilczełyko to mały krzew, który niestety jest trujący dla naszych czworonożnych przyjaciół. Sprawdź, jakie objawy daje zatrucie wawrzynkiem.

Wawrzynek wilczełyko — co to za roślina?

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to mały krzew o błyszczących zielonych liściach, należący do grupy rodziny wawrzynkowatych. Rośnie w całej Europie, a także w części Azji. Posiada małe, różowo-fioletowe, czasami białe kwiaty. Daphne jest czasem określana jako len wilczomlecz lub rajska roślina. Spożywanie jagód, liści lub kory tej rośliny może mieć niebezpieczny wpływ na układ pokarmowy psa i kota. 

Wawrzynek wilczełyko posiada toksyny — prostatyna (octan diterpenu) oraz glikozydy. Są one zagrożeniem nie tylko dla żołądków naszych pupili, ale również może wywołać skrajną biegunkę, wrzody żołądka i zmiany zwyrodnieniowe w wątrobie. Po dostaniu się wawrzynka do oczu lub na skórę może powodować pęcherze, ból mięśni, podrażniać błony śluzowe zwierzaka. 

Jakie objawy daje zatrucie wawrzynkiem wilczełyko u zwierząt?

Po spożyciu przez psa lub kota wawrzynka możesz zauważyć wymioty, pęcherze na pysku psa i wodnistą biegunkę. Jagody smakują gorzko, co zwykle zapobiega śmiertelnym dawkom, ale wystarczy tylko kilka jagód, więc najlepiej jest, gdy na naszym podwórku nie ma tej niebezpiecznej rośliny. Jeśli zauważysz niepokojące symptomy, zabierz zwierzaka natychmiast do weterynarza.  

Objawy zatrucia dafną zależą od metody narażenia oraz, w przypadku zatrucia doustnego, od tego, jaka część rośliny jest spożywana i przede wszystkim w jakiej ilości. Jagody są najbardziej toksyczne i wystarczy kilka, aby były śmiertelne dla małego lub średniego psa. Najczęściej zgłaszanymi objawami są:

  • utrata apetytu;
  • krwawa biegunka;
  • piekące usta (pies lub kota dotyka je łapą);
  • śpiączka;
  • drgawki;
  • trudności z połykaniem;
  • ślinienie się;
  • ekstremalne pragnienie;
  • owrzodzenie lub pęcherze jamy ustnej i języka;
  • wymioty;
  • apatia;
  • przekrwione oczy;
  • łzawienie;
  • silne swędzenie.
Przeczytaj również:  Gołębie na ślub w plenerze - czy to dobry pomysł?

Przyczyny zatrucia zwierząt wawrzynkiem wilczełyko

Przyczyną zatrucia są toksyny występujące we wszystkich częściach rośliny, a także w tym w korze. Jagody zawierają najbardziej skoncentrowaną ilość toksyn, co czyni je potencjalnie śmiertelnymi, jeśli spożyje się ich więcej.

Weterynarz może postawić szybszą i dokładniejszą diagnozę, jeśli jesteś w stanie przynieść zdjęcie lub część rośliny, na którą był narażony Twój pies lub kot i jeśli możesz podać informacje na temat ilości i części zjedzonych, jak dawno temu miało to miejsce, i jakie występują objawy. 

Być może do oceny stanu zdrowia zwierzaka będzie potrzebne wykonanie szczegółowych badań, np. krwi lub USG. 

Leczenie zatrucia — co można zrobić przed wizytą weterynarza?

Jeśli zwierzę było narażone miejscowo na działanie wawrzynka wilczełyko (skóra), możesz umyć jego całą sierść ciepłą wodą z mydłem. Dobrze spłucz i powtórz czynność kilka razy, aż upewnisz się, że toksyczne substancje zniknęły ze skóry i sierści zwierzęcia. 

W przypadku narażenia oczu najlepiej poczekać na weterynarza, ze względu na wrażliwość oczu i toksyczność trucizny. Weterynarz przepłucze oczy Twojego psa specjalnym roztworem soli fizjologicznej i zaaplikuje krople z antybiotykiem oraz żel znieczulający na ból.

Zatrucie po połknięciu jest trudniejsze do leczenia. Weterynarz zapewne wywoła wymioty u zwierzaka, aby usunąć całą truciznę. W skrajnych wypadkach być może będzie potrzebne płukanie żołądka. Jeśli zwierzę nie zjadło dużej ilości rośliny, powrót do pełnego zdrowia będzie trwał nie dłużej niż 48 godzin.

Podsumowanie

Wawrzynek wilczełyko to jedna z roślin, którymi może otruć się nasz pies czy kot. Plusem jest to, że jagody krzewu są gorzkie, dlatego zwierzę niechętnie je spożywa. Dzięki temu zatrucie ma raczej łagodny przebieg i rzadko kończy się śmiercią. Niemniej jednak mając wychodzącego psa lub kota, warto pozbyć się tej rośliny ze swojego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *