Glonojad Zebra – Jaka jest jego Cena oraz gdzie kupować?

Glonojad Zebra - Jaka jest jego Cena oraz gdzie kupować?

Glonojady to potoczne określenie dla ryb z rodziny zbrojnikowatych. Tak naprawdę w zbiorniku nawet początkującego akwarysty spełniają one niezwykle istotną funkcję, gdyż czyszczą one ściany i podłoże akwarium. Jedną z piękniejszych odmian jest glonojad zebra. Tak więc jaka jest jego cena?

Glonojad zebra- charakterystyka

Glonojady to jedne z najbardziej popularnych ryb akwariowych, które jednocześnie pełnią niezwykle ważną funkcję w zbiorniku. Już sama ich nazwa dokładnie wskazuje na to, że glonojady zajmuje się głównie czyszczeniem ścian akwarium oraz podłoża z glonów, które się na nich osadzają, dzięki temu można śmiało powiedzieć, że pomagają one akwaryście zapewnić porządek i czystość we wnętrzu akwarium. Co więcej są to ryby niezwykle łatwe w pielęgnacji i nie mają żadnych pokaźnych wymagań. Tego typu rybki zalecane są nawet do zbiorników początkujących akwarystów, gdyż znacznie ułatwią im dbanie o akwarium. Niemniej jednak warto wiedzieć, że można wyróżnić kilka odmian glonojadów, a ze względu na ich oryginalne ubarwienie, najchętniej kupowaną odmianą jest glonojad zebra. Co więc warto o nim wiedzieć? Otóż glonojad zebra to inaczej zbrojnik zebrowaty, a co ciekawe jeszcze kilkanaście lat temu znany on był po porstu jako ryba oznaczona numerem L46. Ryba ta została sklasyfikowana dopiero w 1991 roku, wówczas też dokładnie opisano jego wygląd. Ciało zbrojnika pokrywają bowiem charakterystyczne biało-czarne prążki, z tego też powodu nadano mu adekwatną nazwę. Swoim ubarwieniem przywodzi on bowiem na myśl afrykańskiego ssaka, którym jest zebra. Glonojad ten to ryba zdecydowanie nietuzinkowa i mocno wyróżniająca się na tle innych mieszkańców danego akwarium. Można powiedzieć, że przyciąga on wzrok każdego, kto poświęci dłuższą chwilę na dokładne przyjrzenie się akwarium. Czym oprócz charakterystycznego ubarwienia wyróżnia się glonojad zebra na tle innych ryb? Cóż może on osiągnąć długość nawet do 10 centymetrów, a co ciekawe, może on w niewoli dożyć nawet do 15 lat! Jedną z ciekawostek na temat zbrojnika zebrowatego jest sposób w jaki reaguje on na sytuacje stresowe i sytuacje zagrożenia. W momencie kiedy rybka odczuwa któreś ze wspomnianych uczuć, białe paski na jej ciele szybko zmieniają swój kolor na różowy lub ogniście czerwony.

Przeczytaj również:  Gupik Koi - co warto o nim wiedzieć?

Glonojad zebra- jaka jest jego cena?

Glonojady zebra to z pewnością jedna z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych ryb akwariowych. Nie tylko wyróżnia się on swoją prezencją, ale dodatkowo również pełni wspomnianą już funkcję oczyszczania zbiornika. Tak więc można się jedynie domyślić, że cena tej rybki będzie jak najbardziej adekwatna do jego wyglądu. Tak więc ile kosztuje zbrojnik zebrowaty? Otóż oczywiście wszystko zależy od tego, czy kupujemy rybkę oryginalnie z hodowli, czy też od innego akwarysty. Niemniej jednak warto podkreślić, że w sklepach zoologicznych, a także podczas kupowania tej rybki z hodowli, akwarysta musi liczyć się z tym, że jego cena może osiągnąć nawet 1000 złotych,  za samczyka. Samiczki zbrojników zebrowatych z reguły są nieco tańsze i kosztują około 800 złotych. Jeśli kupujemy zbrojnika zebrowatego z rąk innego akwarysty, wówczas z pewnością trzeba będzie zapłacić za niego około 500-600 złotych. Niemniej jednak w takich przypadkach warto zwrócić szczególną uwagę na to czy rybka była odpowiednio pielęgnowana, a także na to, czy nie cierpi ona z powodu różnych chorób. Glonojady te są niezwykle wytrzymałe, jednak trzymane w nieodpowiednich warunkach potrafią szybko zachorować. Co więcej, zwróćmy też uwagę na to, czy kolory na jego ciele są wyraziste i dynamiczne, co najczęściej jest znakiem tego, że rybka cieszy się dobrym zdrowiem. Warto pamiętać, że glonojady zebra niezwykle szybko przystosowują się do nowych warunków, a zmiana zbiornika wodnego nie jest dla nich największym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *