Dom z ogrodem dla zwierząt – na co zwrócić uwagę?

Dom z ogrodem dla zwierząt - na co zwrócić uwagę?

Dla właścicieli czworonogów posiadanie domu z ogrodem oznaczać będzie większy komfort nie tylko dla jego właścicieli, ale też dla mieszkających z nimi zwierząt, na przykład psów, które dzięki dodatkowej przestrzeni bedą miały możliwość swobodnego wybiegania się na zewnątrz. Decydując się na zakup takiego domu należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim przygotowaniu się do transakcji, w tym także ocenie wybranego domu pod kątem obecności w nim zwierząt.

Jak wybrać odpowiedni dom

Przede wszystkim na początku warto jest oszacować budżet, który chcemy przeznaczyć na zakup domu oraz dodatkowe wydatki związane z transakcją (na przykład podatki, opłaty notarialne, koszt wykończenia lub remontu budynku), w czym pomocne może okazać się także wstępne oszacowanie naszej zdolności kredytowej, jeżeli zakup planujemy sfinansować częściowo przy wykorzystaniu środków pochodzących z kredytu.

Kolejnym krokiem powinno być podjęcie decyzji odnośnie rodzaju domu, jaki zamierzamy nabyć – czy będzie to dom od dewelopera czy też pochodzący z rynku wtórnego? Czy bardziej będzie nam odpowiadać dom parterowy czy raczej wolimy, aby był to dom piętrowy? O jak dużym ogrodzie myślimy, zwłaszcza biorąc pod uwagę potrzeby naszych zwierząt? Jeżeli będziemy decydować się na kupno gotowego domu na rynku pierwotnym, od dewelopera, może okazać się, że dana inwestycja jest jeszcze w realizacji i na otrzymanie kluczy do domu będziemy musieli trochę poczekać. Zakup domu w tak zwanym standardzie deweloperskim wiąże się też z koniecznością wykończenia budynku przed wprowadzeniem się do niego, co powinniśmy uwzględnić w naszym harmonogramie. Z kolei w przypadku kupna domu z rynku wtórnego pamiętać należy o jego dokładnym sprawdzeniu jeszcze przed podpisaniem umowy ze sprzedającym, zarówno pod względem technicznym, jak i pod względem prawnym.

Przeczytaj również:  Wybieraj jakościowe karmy dla psów i kotów!

Jak sprawdzić dom przed zakupem

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup domu od jego poprzedniego właściciela, z rynku wtórnego, jednym z podstawowych kroków już po wybraniu odpowiadającego nam domu, powinno być przeprowadzenie oceny jego stanu technicznego. W tej kwestii warto jest zdać się na pomoc doświadczonego inżyniera lub inspektora budowlanego, który przy użyciu odpowiedniego sprzętu będzie w stanie zweryfikować najbardziej istotne kwestie, w tym stan instalacji w budynku, stan ścian oraz podłóg, okien i drzwi, elewacji oraz dachu. Taka ocena stanu technicznego może przede wszystkim pozwolić na wstępne określenie, jakie prace remontowe będą musiały zostać wykonane i jaki może być ich koszt, co z kolei może okazać się przydatnym argumentem w ewentualnych negocjacjach ze sprzedającym. Kolejnym istotnym punktem na liście rzeczy do zrobienia przed podpisaniem umowy jest przeprowadzenie oceny stanu prawnego domu, dzięki czemu dowiemy się na przykład czy hipoteka nieruchomości nie jest obciążona lub, czy budynek nie jest obciążony prawami osób trzecich. Najwięcej informacji na temat stanu prawnego nieruchomości znaleźć można w prowadzonej dla niej księdze wieczystej, z której treścią zapoznać się można samodzielnie i bezpłatnie w ramach systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, dostępnego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Warto jest jednak skorzystać w tym zakresie z pomocy prawnika, który będzie w stanie wskazać wszystkie potencjalnie niepokojące wpisy w księdze i ewentualnie wyjaśnić nie do końca jasne kwestie. Dodatkowo prawnik będzie też dokładnie wiedział jakie dokumenty sprawdzić przed kupnem domu, dzięki czemu naszej uwadze nie umknie żaden ważny szczegół.

Jak zadbać o potrzeby zwierząt w domu

Z perspektywy posiadacza zwierząt ważna będzie duża ilość przestrzeni, zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Warto będzie ograniczyć ilość mebli ze względu na ryzyko ich uszkodzenia, ale też ze względu na bezpieczeństwo biegających po domu psów. W przypadku kotów pamiętać należy o odpowiednim zabezpieczeniu okien oraz tarasu, co uniemożliwi kotom niekontrolowane opuszczanie domu. Warto też odpowiednio zabezpieczyć posadzki przed zadrapaniami i uszkodzeniami i zrezygnować z puszystych dywanów na rzecz łatwych do czyszczenia chodników. Najważniejsze będzie zadbanie o bezpieczeństwo zwierzaków, w tym, chociażby ukrycie kabli w specjalnych listwach oraz uniemożliwienie zwierzętom dostępu do środków chemicznych, które powinny być zawsze głęboko schowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *