Wiek u kota – w jaki sposób go rozpoznać?

Całkiem sporo osób decyduje się na adopcję kota. Zazwyczaj poprzedni właściciel lub schronisko podaje miesiąc i rok urodzenia. Nie zawsze jest to jednak normą. Dość często nie posiadamy tej wiedzy. Może być ona niezbędna na przykład do tego, aby przygotowywać odpowiednio zbilansowaną karmę, dopasowaną do jego bieżących potrzeb. W jaki sposób więc rozpoznać wiek zwierzęcia? Na co należy zwracać uwagę? Podpowiadamy.

W jaki sposób rozpoznać wiek kota?

Wiek kota można rozpoznać zwłaszcza po uzębieniu. Jeśli udamy się do weterynarza i poprosimy go o oszacowanie tej wartości to zacznie od tego, aby uważnie sprawdzić pyszczek naszego zwierzęcia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to samodzielnie w domowym zaciszu. Obserwując uzębienie u kota, należy zwrócić uwagę na stan oraz barwę poszczególnych zębów. Gdy zwierzę jest bardzo młode to jest bezzębne. Około ósmego tygodnia życia pojawiają się mleczaki. Nie są to zęby stały, więc po pewnym czasie one wypadają i zastępują je większe i mocniejsze. Proces ten odbywa się zazwyczaj przed szóstym miesiącem życia. Nowo wyrastające zęby są bardzo białe i lśniące. Ten efekt utrzymuje się przynajmniej do drugiego roku życia. Po tym czasie pojawiają się pierwsze przebarwienia.

Do szóstego roku życia pojawia się charakterystyczny kamień nazębny. Nawet stosując odpowiednią karmę, nie sposób uniknąć tego typu problemów. Pewnym remedium może być czyszczenie uzębienia u weterynarza. Jeśli adoptujemy rasowego kota, wyraźnie zadbanego to brak kamienia może być nieco mylący. Gdy wiek kota przekroczy dziesięć lat to zazwyczaj pojawiają się pierwsze braki w uzębieniu. Są one istotnym objawem starzenia się zwierzęcia. W ten sposób najłatwiej określić to, że przekroczył już dekadę swojego kociego życia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://pupilek.pl/kot/jak-rozpoznac-wiek-kota/.

Przeczytaj również:  Czy karma dla psów chorych na cukrzycę przedłuży życie chorego zwierzęcia?

Ile wynosi średni wiek kota?

Koty średnio żyją czternaście do osiemnastu lat. Ta duża różnica zależy w głównej mierze od konkretnej rasy. Wpływ mają także warunki w których na co dzień bytuje zwierzę. Najstarsze koty dożywają nawet dwudziestu lat, jest to jednak rzadkością. Wiele tak naprawdę zależy od jego stylu życia. Koty dachowe w wielu przypadkach nie dożywają starości, ponieważ mogą paść łupem drapieżników lub ulec wypadkowi. Problemem są także różnego rodzaju choroby roznoszone przez te zwierzęta. Najdłużej więc żyją te w komfortowych, ludzkich warunkach. Oczywiście pod warunkiem zachowania właściwej kondycji, a więc unikania między innymi nadmiernego przejadania się, co doprowadzić może do niezdrowej otyłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *