Jak postępować po potrąceniu dzikiego zwierzęcia na drodze?

Potrącenie dzikiego zwierzęcia

Potrącenie dzikiego zwierzęcia wcale nie jest tak rzadkie, jak może się wydawać. Co robić w takiej sytuacji, jeżeli już stanie się ona twoim udziałem? Za ucieczkę z miejsca wypadku może grozić kara grzywny lub aresztu.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że to ludzie ingerują w świat dzikich zwierząt, nie odwrotnie. Zajmujemy coraz więcej ich przestrzeni, wycinamy lasy, prowadzimy przez nie drogi. Przy tym nie zawsze istnieje możliwość zbudowania bezpiecznego korytarza, dzięki któremu zwierzęta będą mogły przekraczać szosy bez stwarzania niebezpieczeństwa. Właśnie dlatego to na kierowcach spoczywa odpowiedzialność za siebie, pasażerów, ale również inne żywe istoty. O możliwym zagrożeniu ostrzega znak drogowy A18b (Uwaga! Dzikie zwierzęta”), który powinien skłaniać do zdjęcia nogi z gazu oraz zachowania szczególnej ostrożności.

Wypadki z udziałem zwierząt. Kiedy do nich dochodzi?

Według oficjalnych danych Komendy Głównej Policji w 2021 roku w wypadkach wywołanych przez nagłe pojawienie się zwierząt na drodze zginęło 14 osób, a 295 zostało rannych. Właśnie przed konsekwencjami takich niespodziewanych sytuacji chroni ubezpieczenie OC i AC Beesafe, dzięki któremu można się czuć pewniej w podróży. 

Warto też zaczerpnąć wiedzę o zwyczajach dzikich zwierząt, które na drodze mogą znaleźć się zupełnie niespodziewanie. Dzieje się tak w przypadkach, gdy na przykład wędrują do wodopoju albo szukają nowego miejsca do żerowania. Zazwyczaj też nie pojawiają się same – zwykle jest to kilka osobników. Do wtargnięć dzikich zwierząt na drogę zazwyczaj dochodzi od zmierzchu do świtu, kiedy są najbardziej aktywne. Jednak pamiętaj, by ostrożność należy zachować o każdej porze dnia.

Przeczytaj również:  Ugryzienie pająka — jak postępować po?

Potrącenie dzikiego zwierzęcia – zasady postępowania

Zasady postępowania w przypadku potrącenia dzikiego zwierzęcia na drodze reguluje artykuł 25. Ustawy o ochronie zwierząt. Dlatego jeżeli już dojdzie do takiej przykrej sytuacji, należy włączyć światła awaryjne, wysiąść z samochodu, ustawić trójkąt ostrzegawczy, a następnie wysiąść i ocenić stan potrąconego zwierzaka. Jeśli zwierzę jest ranne, najlepiej go nie dotykać ani nie przemieszczać, by nie pogorszyć jego stanu. Może także zareagować agresją, dlatego dla własnego bezpieczeństwa należy po prostu wezwać pomoc. 

Najlepiej zadzwonić na policję albo do straży miejskiej lub gminnej, której funkcjonariusze powiadomią służby weterynaryjne. Należy tak postąpić nawet wtedy, gdy zwierzę o własnych siłach ukryło się w lesie lub nie przeżyło kolizji.

Ucieczka z miejsca zdarzenia. Za to przewidziane są kary

Za potrącenie dzikiego zwierzęcia nie grożą żadne kary, ale za nieudzielenie mu pomocy już tak. Może to być grzywna (sięgająca kilku tysięcy złotych) lub areszt. Wezwać służby należy również wtedy, kiedy zauważysz potrącone zwierzę na drodze. Ucieczka z miejsca zdarzenia nie opłaca się również ze względów finansowych – notatka sporządzona przez policjantów może okazać się niezbędna do tego, by ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC, jeśli samochód ulegnie zniszczeniu.

Jak zabezpieczyć się przed potrąceniem dzikiego zwierzęcia?

Czy można zabezpieczyć się przed potrąceniem dzikiego zwierzęcia? Niestety, jest to zdarzenie losowe, na które kierowca nie ma większego wpływu. Warto natomiast zadbać o komfort psychiczny podczas jazdy, wykupując assistance w podróży. Oprócz tego należy zastosować się do kilku zasad:

  • przejeżdżając przez las, zawsze warto zwolnić, nawet jeśli zarządca drogi nie ustawił znaku ostrzegawczego A18b („Uwaga! Dzikie zwierzęta”);
  • w lesie trzeba obserwować nie tylko drogę, ale również pobocza – istnieje szansa, że w porę uda się dostrzec zagrożenie i zatrzymać;
  • kiedy do tego dojdzie, lepiej nie podejmować próby ominięcia, ponieważ zwierzęta zwykle przemieszczają się w grupach i można potrącić innego osobnika;
  • aby przepłoszyć zwierzaka, najlepiej użyć sygnału dźwiękowego albo świateł i poczekać, aż opuści drogę.
Przeczytaj również:  TOP 5 filmów dla miłośników koni

Postępowanie po potrąceniu dzikiego zwierzęcia. Podsumowanie

Takie zdarzenie wywołuje szok i zdenerwowanie, ale mimo wszystko należy starać się zachować zimną krew. Przede wszystkim trzeba się zatrzymać, by zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz wezwać służby. Najlepiej zwrócić się do policji albo straży miejskiej lub gminnej. Nieudzielenie pomocy grozi karą finansową lub ograniczeniem wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *