Jak urządzić akwarium dla aksolotla

Jak urządzić akwarium dla aksolotla

W tym artykule omówimy podstawy zakładania akwarium dla aksolotli, w tym odpowiedni typ zbiornika, system filtracji, wzbogacanie i ucieczki. Omówimy także rośliny odpowiednie dla aksolotli. Jest to doskonałe wprowadzenie do opieki nad aksolotlami, ponieważ pozwoli Ci lepiej zrozumieć, jak dbać o te niezwykłe ryby.

Rośliny dla aksolotli

Istnieje wiele możliwości wyboru roślin do akwarium aksolotla. Rośliny te mogą być sztuczne lub prawdziwe. Chociaż te drugie są tańsze i wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych, należy pamiętać, że żywe rośliny nie zastąpią unikalnego środowiska naturalnego siedliska aksolotla. Właściwe warunki wodne i wilgotnościowe są niezbędne do przetrwania aksolotla. Odpowiednie rośliny do Twojego akwarium z aksolotlami nie tylko będą wyglądać atrakcyjnie, ale również przyniosą korzyści aksolotlom.

Filtry

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój aksolotl jest zdrowy, powinieneś zainwestować w dobrej jakości filtry. Dostępnych jest wiele rodzajów filtrów. Jeśli zależy Ci na zrównoważonym systemie filtracji, wybierz filtr kanistrowy. Wiele filtrów kanistrowych ma regulowane natężenie przepływu, a nawet system buforujący. Są one bardzo popularne w świecie filtracji i od dawna znane są z wysokiej wydajności i czystej wody.

Wzbogacanie

Zanim dodasz aksolotle do swojego akwarium, musisz najpierw ustalić cykl azotowy w wodzie. Pomocne jest, jeśli masz już doświadczenie w utrzymaniu systemów wodnych. Ustanowienie cyklu azotowego trwa około czterech do sześciu tygodni. Aby osiągnąć ten cel, należy dodać do zbiornika uzdatniacz wody. Ten środek do uzdatniania wody usunie chlor i chloraminę, a filtr powinien pracować przez 24 do 28 godzin. Po tym czasie można dodać chlorek amonu, który podniesie poziom amoniaku w wodzie do 3 ppm. Co tydzień należy badać wodę pod kątem poziomu amoniaku i azotynów, ponieważ wzrost ich poziomu sygnalizuje rozpoczęcie cyklu azotowego.

Przeczytaj również:  Glonojad syjamski - czy rzeczywiście jest agresywny jak sobie z nią radzić

Ucieczki

Jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacji akwarium aksolotla jest utrzymanie odpowiedniego poziomu pH wody. Jest to szczególnie ważne, jeśli korzystasz z używanego zbiornika. Wiele akwariów jest sprzedawanych z drugiej ręki, ponieważ nie udało się w nich utrzymać szczęśliwych zwierząt. Jeśli okaże się, że woda w używanym zbiorniku zawiera potencjalnie niebezpieczne mikroorganizmy, należy go natychmiast wyczyścić. Należy także regularnie usuwać nieczystości z dna zbiornika.

Umieszczenie w dobrze oświetlonym miejscu

Aksolotle powinny być trzymane w środowisku, które naśladuje ich naturalne środowisko. Nie należy zmuszać ich do życia w tym samym środowisku co ludzie. Ich podstawową potrzebą są duże, ciemne przestrzenie. Te wodne gady są wspaniałymi zwierzętami domowymi zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników akwarystyki. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj dalej. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących trzymania aksolotli w akwarium.

Urozmaicenie warunków bytowania aksolotli

Aksolotle nie mają powiek i dlatego są wrażliwe na jasne światło. Najlepsze dla aksolotli są słabe poziomy oświetlenia. Znoszą one zimną wodę, ale niezbyt intensywne światło. Można jednak rozważyć dodanie sztucznych roślin. Aksolotle mogą tolerować niski poziom oświetlenia, o ile mogą się ukryć przed światłem słonecznym i silnym zapachem.

Pokarm

Aksolotle to fascynujące zwierzęta, które warto posiadać i którymi warto się opiekować. Ryby te spędzają większość czasu na dnie akwarium, ale w porze karmienia przemieszczają się w poszukiwaniu ofiar. Są one dość osiadły, a oni mogą wykopać dekoracje akwarium w procesie. Można jednak zachęcać je do takiego zachowania i może to być świetny sposób na nawiązanie więzi z nowym zwierzęciem.

Monitorowanie aksolotli

Jeśli trzymasz aksolotle w akwarium, musisz monitorować jakość ich wody. Woda powinna być wymieniana co najmniej 20% czasu, w zależności od wielkości akwarium i systemu filtracji. Należy także badać wodę pod kątem obecności zanieczyszczeń i składników, ponieważ zapobiegają one rozwojowi chorób i sprzyjają rozmnażaniu. Akwarium powinno być również wyposażone w pokrywę w celu chłodzenia w ciepłych miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *