Rośliny akwariowe dla początkujących

Rośliny akwariowe dla początkujących

Pierwsze akwarium to dla każdego spore wyzwanie. Należy zorganizować wyposażenie akwarium i zadbać o jego utrzymanie. Najważniejsze jest jednak jego obsadzenie. Wybór zarówno ryb, jak i roślin jest w zasadzie nieograniczony. Nie wszystkie gatunki są dobrym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających przygodę z akwarium. W tym artykule skupimy się na najlepszych roślinach na start.

Dlaczego warto umieścić w akwarium żywe rośliny?

Warto wiedzieć, że rośliny w akwarium pełnią nie tylko funkcję ozdobną. Przede wszystkim wzbogacają ekosystem w tlen, który jest niezbędny wszystkim zwierzętom zamieszkującym akwarium. Są one także żywym filtrem usuwającym wszelkie szkodliwe związki azotowe i fosforany – dzięki temu w akwarium nie namnażają się glony. Więc im więcej roślin w akwarium, tym wbrew pozorom łatwiej zadbać o jego czystość. Rośliny służą także rybom – stanowiąc często schronienie, miejsce składania jaj. Wiele roślin stanowi pokarm dla rybek oraz znacząco wzbogaca ich dietę. Bujna roślinność odgrywa ważną rolę w dobrym samopoczuciu rybek oraz przyczynia się do ich prawidłowego rozwoju. 

Rośliny do pierwszego akwarium

Do roślin wodnych, szczególnie polecanych do pierwszego akwarium należą Anubias, Moczarka, Żabienica, Nurzaniec, Lotos Tygrysi oraz Wgłębka. Plusem dla początkujących akwarystów jest to, że bardzo trudno je „zabić” niewłaściwą pielęgnacją. Minusem jest to, że trzeba dbać o to, aby zapobiegać ich nadmiernemu rozrostowi.

  • Annubas to rodzaj wytrzymałej rośliny o silnych, zielonych liściach, które w zależności od gatunku mogą przybierać różne kształty – jajowaty, wydłużony czy zbliżony do trójkąta. Roślina łatwo się zakorzenia, łatwo jest też również ją rozsadzić.
  • Moczarka kanadyjska to roślina, którą znają prawie wszyscy, bo niegdyś była w prawie każdym akwarium. Roślina ma długie pędy porośnięte drobnymi listkami. Moczarka kanadyjska rośnie bardzo szybko i bywa nawet nazywana „zarazą wodną”, bo jest zagrożeniem dla innych gatunków roślin wodnych w akwarium.
  • Żabienica to efektownie wyglądająca, dosyć popularna roślina akwariowa. Charakteryzują ją podłużne liście wyrastające rozetowo z grubego kłącza. Nie jest trudna w uprawie i dość wytrzymała na podgryzanie przez ryby.
  • Lotos tygrysi zwany też lotosem egipskim lub grzybieniem egipskim to piękna roślina o dużych liściach spotykana nie tylko w akwariach, ale także w oczkach wodnych.
Przeczytaj również:  Gupik pomarańczowy - Charakterystyka

Sztuczne rośliny alternatywą

Dla osób początkujących sztuczne rośliny do akwarium są doskonałą alternatywą żywych sadzonek. Nie wymagają tylu przygotowań i są znacznie mniej czasochłonne – nie trzeba ich przycinać i są łatwe w czyszczeniu. Chociaż nie przypominają rybkom środowiska naturalnego, to mogą stanowić dla nich atrakcyjną kryjówkę. Sztuczne rośliny potrafią wyglądać tak autentycznie, że trudno odróżnić je od żywych. Z pewnością będą oryginalną ozdobą naszego zbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *