Glonojad Odmiany – Jakie są

Glonojad Odmiany - Jakie są

Glonojady to ryby, które jedzą głównie glony. Mogą one występować w wielu kolorach i kształtach. Do najczęstszych gatunków wśród glonojadów należą między innymi: glonojad syjamski, żółty, niebieski oraz lamparci. Każdy z nich różni się wyglądem, wielkością, cechami charakterystycznymi oraz krajem pochodzenia.

Glonojady – Jakie są korzyści z posiadania ich?

Zjadacze glonów są niezwykle korzystne dla Twojego akwarium. Dzieje się tak, ponieważ żywią się głównie resztkami roślin i resztkami jedzenia z dna zbiornika. Mogą również usuwać glony z powierzchni. Dzięki temu w pewnym sensie Twoje akwarium zostaje przefiltrowane i oczyszczone z tego, co zawiera.

Jakie wyróżniamy gatunki glonojadów?

  • Glonojad syjamski – Gatunek ten osiąga długość do 25 cm. Usta zamieniają się w przyssawkę w celu, aby zeskrobać glony. Ciało jajowate, plecy lekko wystające, górna część ciemniejsza, jaśniejsza niż brzuch. Kolor ciała zmienia się stopniowo. We wczesnych stadiach wzdłuż ciała biegnie ciemnobrązowy pasek, przerzedzony z ciemniejszymi plamami. Półwyspu Indochińskiego. Są to szczególne ryby, które dzięki swojej zwinności potrafią wyskoczyć z akwarium, dlatego należy je dobrze chronić. Zazwyczaj są dość spokojne, chociaż mogą występować bardziej agresywne przypadki, które są w stanie skrzywdzić inne wodne stworzenia. Glonojad syjamski ma szary grzbiet, biały brzuch i czarne plamki.
  • Glonojad złoty – są to mniejsze ryby do 13 cm długości. Glonojady te żywią się głównie glonami, roślinami wodnymi oraz pokarmem gotowym. Posiadają one charakterystyczne żółte ubarwienie, które w jasnym oświetleniu może wpadać o odcień złotego – stąd ich nazwa. Glonojad złoty jest głównie gatunkiem, który nie jest agresywny, chociaż dorosłe zbrojniki są w stanie zjeść inne ryby.
  • Glonojad niebieski – rośnie on głównie do 12 cm długości. Jeśli chodzi o jego kolorystykę, to występuje w odcieniach brązowego, czarnego lub szarego, a całe ciało pokryte jest jasnymi plamami. Wyróżnia się szerokimi płetwami piersiowymi i brzusznymi oraz wysokimi płetwami grzbietowymi. Jest to gatunek spokojny i nieagresywny.
  • Glonojad lamparci – w warunkach naturalnych jego rozmiar może wynosić do 50 cm, choć w akwariach zwykle występuje mniejszy. Wyróżnia się on swoim wyglądem i dużą głową. Ma szerokie płetwy, a jego ciało pokryte jest jasnobrązowymi plamami. W większości przypadków tej odmiany glonojadów jest on aktywny zazwyczaj w nocy. Jednocześnie może on być agresywny wobec innych ryb. Jego główne pożywienie opera się na wodorostach, ale także na warzywach i mięsie.
Przeczytaj również:  jakie podłoże do akwarium będzie najlepsze?

Jak dobrze zagospodarować akwarium dla glonojadów?

W akwarium powinno znajdować się wiele roślin. Szczególnie szerokie liście, ponieważ zbrojniki lubią czasem obgryzać liście. Rośliny, korzenie i skały to idealne kryjówki dla glonojadów. Jako podłoże najlepiej nadają się małe, lekkie kamyki. Na przykład dodając ciemniejsze i większe kamyki w rogu, nasze akwarium wygląda bardzo estetycznie. Woda jest najważniejszym czynnikiem. Musi być napowietrzona i przefiltrowana. Warto wiedzieć, że zbrojniki działają jako wskaźnik ilości tlenu w wodzie. Jeśli jest tlenu mniej niż potrzeba, z czasem wypłynie glonojad na powierzchnię. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 27 stopni Celsjusza ani niższa niż 19 stopni. Jednak każdy gatunek preferuje inną temperaturę wody, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni gatunek. Najbardziej odpowiednia średnia temperatura to 22-23 stopnie Celsjusza.

Jak długo żyją glonojady?

Oczekiwana długość życia zjadacza glonów zależy od wielu czynników. Mówimy głównie o stanie, diecie i rodzaju gatunku, którego są częścią. Niektóre gatunki mogą żyć nawet dwadzieścia lat. Mniejsze odmiany zazwyczaj żyją do dziesięciu lat.

Pożywienie dla glonojadów

Szczególnie młode glonojady żywią się glonami, ale duża część osób zapomina, że to jest jedyny pokarm, jaki powinny spożywać. Starsze zbrojniki, które są mięsożerne, spożywają np. kryl, ikrę innych ryb, larwę komara oraz też inne mięso od ryb. Jeśli chodzi o warzywa, to można im podawać np. sałatę, ogórka, dynię, kalafiora, brokuły oraz paprykę.

W tym artykule o glonojadach można było się dowiedzieć o ich gatunkach. Jednym współczynnikiem wśród nich jest lubienie wodorostów. Możesz wybrać ryby o bardzo różnych rozmiarach, kolorach, kształtach jak i zwyczajach, w których żyją. Ważnym czynnikiem jest również zrozumienie potrzeb danego gatunku zbrojników. Dzięki temu będziesz w stanie dostosować pokarm oraz akwarium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *