Jak rozpoznać czy chomik jest w ciąży?

Jak rozpoznać czy chomik jest w ciąży?

Chomiki są niezwykle uroczymi zwierzątkami domowymi. Z racji tego, że często lepiej żyje się im w grupie, zwykle decydujemy się na zakup pary tych uroczych stworzeń. Chomiki mają również ogromne zdolności rozrodcze. Tak więc jak rozpoznać czy chomik jest w ciąży?

Czy chomik jest w ciąży?- kontakt samiczki z samcem

Pierwszym i jednocześnie najłatwiejszym sposobem, dzięki któremu można rozpoznać czy chomik jest w ciąży, to sprawdzenie, czy samiczka miała kontakt z samcem. Naturalnie jeśli zakupiliśmy parę chomiczków, to możemy spodziewać się, a nawet i być pewni, że ciąż jest jak najbardziej prawdopodobna. Warto jednak wiedzieć, że okres w którym samiczka chomika jest w ciąży jest niezwykle krótki, a u niektórych gatunków chomików wynosi on mniej niż 20 dni. Jeśli więc twoja samiczka miała kontakt z samcem około miesiąc temu, to można spokojnie ciąże wykluczyć- nawet jeśli doszło wtedy do parzenia, to po tym czasie, mielibyśmy w klatce już pokaźną gromadkę wesołych chomiczków. Warto więc wiedzieć, jak przedstawia się długość ciąży chomików, w zależności do gatunku. Tak więc:

  • w przypadku chomika syryjskiego ciąża trwa jedynie 16 dni
  • u chomików chińskich ciąża może trwać od 16 do 23 dni
  • w przypadku chomików dżungarskich samiczki są w ciąży przez 18 do 23 dni
  • u chomiczka Roborowskiego ciąża twa od 22 do nawet 30 dni.

Jak rozpoznać, że chomik jest w ciąży?- powiększony brzuch u samiczki

Kolejnym objawem, który może wskazywać na to, że samiczka chomika jest w ciąży, to naturalnie powiększony brzuch. Jednak warto zauważyć, że często objaw ten warto skonsultować z lekarzem weterynarii, by upewnić się, że nie duży brzuch nie jest objawem żadnej innej choroby lub dolegliwości. Niemniej jednak jeśli samiczka po kontakcie z samcem ma wyraźnie powiększony brzuch, wówczas można jasno stwierdzić, że jest to symptom ciąży. Z kolei jeśli na brzuszku chomiczka znajdują się guzy, wówczas może być to objawem toczącego zwierzę nowotworu, a nie- jak podejrzewaliśmy ciąży. Warto również wiedzieć, że brzuch u chomika może spuchnąć nawet z powodu różnorodnych infekcji czy problemów z jelitami lub sercem. Spuchnięty brzuszek może być również objawem kamieni w pęcherzu moczowym. Jeśli więc podejrzewamy, że chomik jest w ciąży z powodu powiększonego brzuszka warto się upewnić i zabrać go na wizytę kontrolną do weterynarza. Wówczas będziemy mieć pewność, że zwierzątko jest zdrowe, a także lekarz sprawdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo i dodatkowo udzieli nam garści cennych wskazówek i porad odnośnie tego, jak odpowiednio dbać o przyszłą, chomiczą mamę.

Przeczytaj również:  Chomik dżungarski - jak oswoić?

Ciąża chomika a jego wiek

Jeśli podejrzewamy, że nasz chomik jest w ciąży, warto w pierwszej kolejności uwzględnić jego wiek. Warto pamiętać, że chomiki mogą rozmnażać się już od 6 tygodnia życia. Jeśli więc młode samiczki były trzymane razem z samczykami, wówczas można podejrzewać, że są one w ciąży i w najbliższym czasie możemy spodziewać się wesołej gromadki małych chomiczków. Warto również wiedzieć, że w przypadku samiczek okres płodności samiczek kończy się wraz z osiągnięciem przez nie 15 miesiąca życia, jednak samce pozostają płodne przez okres swojego całego życia.

Chomik grzebie norkę- czy jest więc w ciąży?

Wiele osób wskazuje na to, że samiczki podczas przebiegu ciąży szczególną uwagę poświęcały przygotowywaniu norki, w której mogłyby spokojnie wydać na świat swoje młode. Okazuje się, że wyraźne grzebanie norki może wskazywać na ciążę! Samiczka wówczas będzie w jednym zakątku gromadzić stertę ściółki i trocin oraz sianka, by przygotować sobie dogodne miejsce do wydania miotu na świat. Warto pamiętać, że grzebanie norek jest zjawiskiem intuicyjnym silnie zakorzenionym w instynkcie chomika, a w miarę postępowania ciąży, proces ten będzie jeszcze bardziej nasilony. Pamiętajmy również, by w tym szczególnym momencie ograniczyć do minimum stres, by samiczka mogła spokojnie urodzić zdrowe młode.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *