Jaki nos ma zdrowy kot?

Jaki nos ma zdrowy kot?

Koty są niezwykle popularnymi, domowymi pupilami. Nie jest również tajemnicą to, że są to zwierzęta niezwykle dumne i honorowe. Z tego też względu, często gdy coś im dolega nie dają one tego po sobie poznać. Nos jest jednak świetnym wskaźnikiem kociego stanu zdrowia. Jaki więc nos ma zdrowy kot?

Zdrowy nos u kota- czy zawsze powinien być suchy?

Nie da się ukryć, że właściciele kotów wiedzą, jak ważne jest baczne obserwowanie nosa swoich pupili. Jest on bowiem swoistym wyznacznikiem tego, czy kotu coś dolega, czy też wręcz przeciwnie, cieszy się on dobrym zdrowiem. Ciepłe i dość suche kocie noski naturalnie wprawiają właścicieli w stan lekkiego zakłopotania. Okazuje się, że zgodnie przyzwyczailiśmy się do faktu, że kocie noski są chłodne i lekko wilgotne. Jednak warto zauważyć, że suchy koci nos z pewnością nie stanowi powodów do niepokoju, oczywiście, jeśli zwierzę nie cierpi na żadne inne objawy. Niemniej jednak, warto zapoznać się z sytuacjami, kiedy suchy nos u kota nie będzie zjawiskiem normalnym. Wówczas objawami, które powinny nas zaniepokoić są:

  • wyraźnie zmniejszony apetyt kota
  • pojawiające się wielokrotnie wymioty
  • zauważalny gołym okiem spadek masy ciała
  • osowiałość zwierzaka a także ospałość i apatia
  • nawracające biegunki
  • suchy kaszel, a także trudności ze złapaniem oddechu

Jeśli wówczas koci nos jest suchy, a w między czasie występuje chociaż jeden z wymienionych powyżej objawów, wówczas może on oznaczać, że zwierzę zmaga się z chorobą, a także jest ogólnie osłabione. Może to również wskazywać na obecność gorączki i znacznego odwodnienia. Co więcej przesuszony nos może również wskazywać na problemy skórne lub cały szereg innych schorzeń. Jeśli dodatkowo koci nos jest niezwykle ciepły, to konieczne jest odwiedzenie weterynarza. Dowiedz się więcej o zdrowiu i pielęgnacji kotów z serwisu Kotando!

Przeczytaj również:  Jaki kot do mieszkania w bloku

Zdrowy nos u kota- czy zawsze jest mokry?

Wiemy już, że suchy nos u kota nie jest powodem do zmartwień o ile nie towarzyszą mu także inne objawy, które mogłyby wskazywać na chorobę zwierzęcia. Jednak czy zdrowy nos u kota musi być zawsze wilgotny? Otóż okazuje się, iż powszechnie panująca opinia głosi, że kocie nosy są z natury wilgotne i właśnie taki jest ich urok. Można wiec powiedzieć, że lekko wilgotny nos u kota jest sytuacją jak najbardziej normalną, a można powiedzieć nawet więcej, jest to stan pożądany. Wówczas mamy swoisty dowód na to, że kociak jest zdrowy i nic mu nie dolega. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, że lekko wilgotny koci nos, a mokry nos u kota to dwie różne rzeczy. Tak więc jeśli kociak ma mokry nos, może być to jednym z objawów infekcji wirusowej. Wówczas mokremu noskowi będzie towarzyszyć również napadowe kichanie czy nawet sącząca się z nosa wydzielina. Co więcej dodatkowo może pojawić się łzawienie kocich oczu oraz kaszel lub problemy z nabraniem oddechu. W przypadku każdej infekcji wirusowej i bakteryjnej niezbędne jest skontaktowanie się z weterynarzem, który wdroży odpowiednią antybiotykoterapię, a zwierzę szybko i skutecznie zostanie wyleczone oraz powróci do pełni sił.

Zdrowy nos u kota- jaki więc on jest?

Biorąc pod uwagę wszystkie informacje, o których zostało wspomniane powyżej, właściciele kotów z pewnością czują się nieco zakłopotani. Z pewnością też zastanawiają się, jaki powinien być idealny i zdrowy nos kota. Otóż śmiało można powiedzieć, że powinien on być wilgotny, jednak nie może z niego sączyć się żadna wydzielina. Co więcej, zdrowy nos u kota powinien być chłodny, jednak nie całkowicie wyziębiony. Warto wspomnieć, że całkowicie suchy nos u kota również nie jest sytuacją anormalną, szczególnie gdy zwierzątko większą część dnia spędza w pomieszczeniach o niezwykle niskiej wilgotności lub gorszej cyrkulacji powietrza. Można też śmiało powiedzieć, że temperatura kociego nosa dopasowuje się i zmienia adekwatnie do stanu zdrowia kota a także do warunków panujących w otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *