Jak dbać o królika?

Jak dbać o królika?

Jak wygląda hodowla królika?

Królik domowy jest nie tylko śliczny, ale też przyjazny, ufny i bardzo towarzyski. Doskonale nadaje się na towarzysza życia. Poza wyglądem charakteryzuje się także niewygórowanymi potrzebami i niewielkim kosztem utrzymania. Jak wygląda hodowla królika? W co należy się wyposażyć i o czym warto pamiętać? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Co potrzebne jest królikowi domowemu?

Każdy, kto rozważa hodowlę królika domowego, musi wiedzieć, że trzeba zaspokoić jego potrzeby. Najważniejsza jest odpowiedniej wielkości klatka. Zwierzę przede wszystkim musi mieć w niej pełną swobodę ruchu i atrakcje, które pomogą mu spożytkować energię. W naturalnym środowisku króliki są przecież bardzo aktywne i żywiołowe. Skoro w domu nie mają takiej możliwości, to można zapewnić mu inną aktywność np.kołowrotek, tunel, czy specjalna zabawka interakcyjna. Królik domowy powinien być także systematycznie wypuszczany z klatki. Jednak należy pamiętać o tym, aby w tym czasie zamykać pomieszczenie. Zwierzakowi na pewno przyda się też towarzystwo, ale nie tylko człowieka, dlatego warto pomyśleć o kupnie dwóch osobników, którzy razem na pewno będą świetnie się bawić. Należy także uwzględnić to, że czasami hodowla królika odbywa się na zewnątrz. W tym wypadku trzeba przygotować się na większe wydatki, ponieważ konieczne będzie umieszczenie specjalnego kojca w ogrodzie. W miarę możliwości powinien on chronić zwierzaka przed słońcem oraz niskimi temperaturami, a jednocześnie stanowić wybieg. Kojec powinien być odpowiednio zabezpieczony tak, aby królik domowy nie zrobił podkopu i zwyczajnie nie uciec. Na stronie https://agropedia.pl/hodowla-krolika znaleźć można także wiele innych, równie ciekawych porad na temat hodowli królików.

Przeczytaj również:  Podwodny raj dla każdego — wizyta w Oceanarium w Walencji

Jak wygląda żywienie i pielęgnacja królika domowego?

Mogłoby się wydawać, że królik domowy jest wiecznie głodny, ponieważ pokarmy przeżuwa praktycznie bez przerwy. Jednak jest to ściśle związane z budową układu pokarmowego. Przyjęte pożywienie popycha te, które już znajduje się w przewodzie pokarmowy i w ten sposób trafia do żołądka. Podstawowym posiłkiem królika domowego powinna być specjalistyczna karma dla właśnie tych gryzoni, a urozmaiceniem świeże warzywa i owoce.W przypadku, gdy jego masa zbyt szybko wzrasta, całkiem możliwe jest to, że ma za mało ruchu lub jego dieta jest nieodpowiednia. Jeśli tak się dzieje, to trzeba będzie udać się do weterynarza, który pomoże zbilansować posiłki i pozbyć się zbędnych kilogramów.Jeśli chodzi o pielęgnację królika, to nie jest ona skomplikowana. W zupełności wystarczy zadbać o jego zdrowie. Przede wszystkim, jeżeli w domu jest więcej niż jeden osobnik i oba są przeciwnej płci, to należy wykastrować samca. Te zwierzęta są bardzo płodne i mogą na świat wydać młode nawet 10 razy do roku!. Jeśli hodowla królika nie ma przekroczyć określonej liczby zwierzaków, to trzeba o tym pamiętać.Poza tym na kolejnych etapach życia niezbędne będą kontrolne wizyty u weterynarza, a podczas nich zawsze wypadałoby sprawdzić stan uzębienia.

Hodowla królika w domu — czy każdy może go posiadać?

Królik domowy średnio żyje 10 lat, o czym powinien wiedzieć każdy, kto zastanawia się, czy warto się nim zaopiekować. Poza tym, że jest dobrym towarzyszem, to wymaga też zaangażowania swojego właściciela. Regularnie trzeba przecież podawać pokarm, zmieniać wodę, czy czyścić klatkę. W kolejnym kroku należy się upewnić, czy żaden z domowników nie jest uczulony na sierść i nie ma nic przeciwko temu, że zwierzę zamieszka w domu. Nie bez znaczenia jest fakt, że z klatki będzie unosić się zapach sianka i czasem też odchodów, co nie każdemu może odpowiadać. Królik domowy jak najbardziej może mieszkać z dziećmi. Z tym że to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność uświadomienia ich jak postępować ze zwierzęciem, aby nie zrobić mu krzywdy i nie doprowadzić do jego ucieczki. Co więcej, opieka na nim podobnie jak nad psem czy kotem nauczy dziecko odpowiedzialności i systematyczności. Hodowla królika wymaga też odpowiedniej ilości miejsca zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Należy to uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *