Glonojad syjamski – czy rzeczywiście jest agresywny jak sobie z nią radzić

Glonojad syjamski - czy rzeczywiście jest agresywny jak sobie z nią radzić

Glonojad syjamski jest najpopularniejszym z glonojadów, które nadają się do hodowli. Jak wygląda opieka nad taką rybą? Czy rzeczywiście jest tak agresywna, jak się słyszy? O czym należy pamiętać? Przekonajmy się.

Skąd pochodzi glonojad?

W naturze glonojad syjamski mieszka w dobrze natlenionych wodach Tajlandii. Nieraz jest mylona z kosiarkami. Przepada zarówno za miękką, jak i twardą wodą. Są tak popularne dlatego, że same oczyszczają akwarium z glonów.

Glonojad syjamski należy do zbrojników i dzieli się na kilka form: dziki, złoty, albino i srokaty.

Jak wygląda glonojad?

Przeważnie ma oliwkowo-szare łuski, a po bokach ciemniejsze pręgi. Podczas dojrzewania staje się żółty. Glonojady mają ciekawą właściwość, dzięki której potrafią jednocześnie jeść i oddychać. Dzieje się to dlatego, że pobierają wodę przez szczeliny w pokrywach skrzelowych.

W naturze ma przeważnie 25-30 cm długości, ale w hodowli nie jest większy niż 15 cm. Trudno jednak odróżnić samicę od samce. Samica jest zwykle nieco większa, ale poza tym niezbyt różni się od samce.

Glonojad posiada wydłużone ciało i otwór gębowy przypominający przyssawkę. Znajduje się tzw. tarka, dzięki której może pobierać glony.

Czy glonojad syjamski jest agrewsyny?

Niektórzy obawiają się kupować glonojady syjamskie, gdyż uważają je za agresywne. Wtedy nie można bowiem trzymać ich w jednym zbiorniku wodnym razem z innymi rybami. Jest to po części prawda. Glonojad może przyssać się do innej ryby i uszkodzić jej skórę. Jednak najagresywniejszy staje się dopiero na starość, ponieważ wtedy woli być saotnikiem.

Życie glonojadów

Ryby te żyją przeważnie przy dnie, przytwierdzają się do przedmiotów lub szyby. Ich długość życia nie przekracza 20 lat, choć w hodowli sięga zaledwie 10-12 lat.

Przeczytaj również:  Odpowiedzialność za wady zakupionych rybek

Glonojady można kupić w cenie 5-10 zł za sztukę.

Jakie wymagania mają glonojady syjamskie

Akwarium powinno być duże, min 120 cm, ok. 240 l. Woda powinna utrzymywać temperaturę 21-25 st. C, pH 6,5-7. Należy zadbać także o odpowiednie oświetlenie, naświetlenie czy dekoracje. Dzięki temu nie będą ryby narażone na częste choroby. Wodę należy wymieniać co tydzień.

Warto zadbać też o korzenie w wodzie, gdyż do nich może przyczepiać się glonojad. Robi to chętnie, więc warto zadbać o min. dwa duże korzenie. Ryba świetnie nada się także do pozbywania się nadmiaru glonów w akwarium.

Zdaniem hodowców nie jest dobrą praktyką trzymanie glonojadów z innymi rybami, gdyż:

  • Z wiekiem robią się coraz bardziej agresywne
  • Często osiągają spore rozmiary i potrzebują wiele miejsca

Jaki pokarm dla glonojadów?

Główną dietą glonojadów są rośliny. Choć można (maksymalnie raz w tygodniu) uzupełnić jadłospis o larwę, kryle, ochotkę, owady, ikrę rybią, artemie i inne tego typu smakołyki. Wiele jednak zależy od upodobań smakowych danej ryby. Można im także podawać: paprykę, kalafiora, szpinak, sałatkę, cukinię czy marchew. Muszą być jednak odpowiednio oczyszczone i przygotowane. Najlepiej zatem stawiać na gotowe mieszanki dostosowane do glonojadów, jakie hodujemy u siebie.

Regularnie należy także wybierać pokarm z dna, by nie doszło to rozwoju chorób. Najlepszą pomocą mogą okazać się krewetki red cherry, ale czasem i tak trzeba będzie to zrobić ręcznie.

Jak rozmnażają się glonojady?

Poza środowiskiem naturalnym glonojady niechętnie się rozmnażają, ale czasami tak się dzieje, jednak bez jakiekolwiek udziału akwarysty.

Można jednak spróbować. Potrzeba do tego oddzielnego pojemnika, 3 samic i 1 samca, a także miejsca, gdzie samica może potem złożyć ikrę np. połówka kokosa. Trzeba będzie tez nieco zmniejszyć temperaturę, ponieważ to w takich warunkach naturalnie rozmnaża się glonojad. Najpierw sami złoży jajka, potem samiec zajmie się opieką nad ikrą, aż do wylęgu, zwykle trwa to ok. tygodnia. Gdy miną 3 dni od wylęgu małe rybki zaczną samodzielnie pływać.

Przeczytaj również:  Glonojad Odmiany - Jakie są

Przez pierwsze dni należy obficie karmić narybek. Przydadzą się glony oraz warzywa. A gdy glonojady osiągną 3 cm można bez problemu przenieść je do innego zbiornika. Do tego czasu powinny przebywać razem z rodzicami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *