Gupiki to jedne z najpopularniejszych rybek akwariowych. Doceniane są one chociażby ze względu na to, że niezwykle łatwo przystosowują się one nawet do najtrudniejszych warunków, a także są niezwykle łatwe w pielęgnacji. Jednak nie oznacza to, że są one całkowicie wolne od chorób. Co więc oznacza kiedy gupik leży na dnie i szybko oddycha?
Gupik leży na dnie i szybko oddycha – co może być przyczyną?
Zwykle gupiki są niezwykle żywymi i dynamicznymi rybkami, niemniej jednak są one narażone na wiele chorób, typowych dla rybek akwariowych. Tak więc które z nich mogą przyczynić się do tego, że gupik leży na dnie i szybko oddycha? Otóż:
- pleśniawka- to jedna z najpopularniejszych chorób, która dotyka szczególnie ryby o długich płetwach. Odpowiedzialne są za nie grzyby, które pojawiają się w zbiorniku gdy np. woda będzie zbyt zimna. Choroba ta objawia się głównie charakterystycznym, ciemnym nalotem przy końcach płetw, co więcej spod nalotu można zaobserwować uszkodzoną skórę. Gupik wraz z postępem choroby może stać się osowiały, a także będzie leżał przy dnie i wyraźnie będzie oddychał dość szybko. Rybę trzeba natychmiast przenieść do osobnego zbiornika, by nie narażać innych, a także dolać malachitową zieleń do akwarium. Warto również nieco podnieść temperaturę wody.
- choroba bawełniana gupików- jest to kolejna choroba bakteryjna, którą dość często atakuje gupiki. We wczesnych stadiach choroby rozwija się ona głównie wewnętrznie, jednak później na skórze pojawiają się jej wyraźne symptomy. Skóra gupika może tracić barwę, a ryba znacznie zmieni swoje zachowanie. Będzie bardziej apatyczna, a także będzie chować się przed innymi rybami, aż do momentu w którym będzie ona leżeć na dnie i dość szybko oddychać. W przebiegu tej choroby może nawet dojść do samookaleczenia. Skóra gupika będzie postrzępiona, aż dojdzie do martwicy części naskórka. Rybkę trzeba przenieść do osobnego zbiornika, w którym należy przygotować kąpiel w specjalnych roztworach zalecanych przez lekarza weterynarii.
- ichtioftirioza- jest to nic innego jak ospa rybia. Jest to równocześnie choroba niezwykle zaraźliwa i początkowo na skórze ryby można zaobserwować niewielkie punkciki w białym kolorze. Rybki staj się niezwykle osłabione, a także często chowają się na dnie. W momencie postępowania choroby, rybki zaczynają po prostu wegetować na dnie i z trudem łapią oddech. Będą one się także ocierać o podłoże. Niezbędne jest zastosowanie kąpieli w specjalnych środkach leczniczych, więc konsultacja z weterynarzem jest niezbędna. Kuracja i kwarantanna rybki może trwać nawet kilka tygodni.
- martwica płetw- to kolejna choroba, która dotyka zwłaszcza gupiki. Choroby płetw są wśród nich niezwykle popularne. Na martwicę płetw najczęściej narażone są rybki, które mieszkają w zaniedbanych i brudnych zbiornikach, co doprowadza do nadmiernego rozwoju bakterii. Co więcej, do martwicy płetw może przyczynić się nawet zbyt niska temperatura wody oraz zbyt duże ilości pokarmu. Choroba ta zwykle powoduje postrzępienie płetw, a także znaczne wybarwienie osobników. Z biegiem czasu rybka leży na dnie i szybko oddycha a jej ciało pokrywają rany. Leczenie opiera się na zastosowaniu odpowiednich kąpieli w roztworach zaleconych przez weterynarza. Zwykle są to kąpiele z dodatkiem antybiotyków.
Gupik leży na dnie i szybko oddycha – co robić?
W pierwszej kolejności, jeśli zauważymy, że gupik leży na dnie i szybko oddycha należy odłowić rybkę do osobnego zbiornika i skonsultować się z weterynarzem. Większość chorób, które może dotknąć gupiki leczy się przy pomocy kąpieli w specjalnych roztworach. Rybka po skończonej terapii powinna jeszcze kilka dni pozostać w odosobnieniu, by mogła w spokoju dojść do siebie po przebytej chorobie. Warto również zapewnić jej specjalny pokarm, który pomoże jej wrócić do pierwotnego stanu.