TOP 5 filmów dla miłośników koni

filmy o koniach

Konie to piękne i majestatyczne zwierzęta. Doceniamy ich siłę, wierność i wytrwałość. Podziwiamy wdzięk i gracje. Nie tylko na żywo, ale i na ekranie. Oto 5 najlepszych filmów o koniach dla miłośników jeździectwa.

Czarny rumak (1979) reż. Carroll Ballard

Głównym bohaterem Czarnego Rumaka jest jedenastoletni Alec Ramsay, w którego postać wcielił się Kelly Reno. Podróżujący wraz z ojcem Alec jest zafascynowany pięknym i tajemniczym rumakiem. Niefortunne zdarzenie jest przyczyną katastrofy morskiej, a chłopiec zostaje jedynym ocalałym z zatopionego statku. Okazuje się, że oprócz niego katastrofę przeżył należący do jednego z pasażerów ogier czystej krwi arabskiej. Zarówno chłopiec jak i koń trafiają na bezludną wyspę, gdzie tworzy się między nimi wyjątkowo silna więź. Po jakimś czasie Alec oraz jego nowy przyjaciel zostają uratowani i szczęśliwie wracają do Ameryki. W drodze do domu Alec spotyka Henry’ego, który jest trenerem jeździectwa. Wyjątkowa relacja, która nawiązała się między tytułowym czarnym rumakiem a jego jeźdźcem sprawiła, że są oni gotowi do wspólnego podbicia świata sportów konnych. 

Zaklinacz koni (1998) reż. Robert Redford

Czternastoletnia Grace, grana przez Scarlett Johansson, podczas jazdy na swoim koniu Pielgrzymie ulega strasznemu wypadkowi, w wyniku którego traci nogę. Dotkliwym obrażeniom ulega też ukochany koń dziewczynki. Annie, matka Grace, robi wszystko co w jej mocy, aby wyleczyć z traumy zarówno Grace, jak i Pielgrzyma. Szczerze wierzy, że praca nad wystraszonym i nieco zdziczałym Pielgrzymem, przywróci dziewczynce radość życia. Pomóc ma jej Tom Booker (Robert Redford), który ma wyjątkowe podejście do koni. Okazuje się, że relacje, które nawiązują się pomiędzy zaklinaczem Tomem, Grace, Annie i Pielgrzymem to najlepsze, co mogło ich spotkać. 

Przeczytaj również:  Działania CSR w Polsce dla dobra zwierząt

Niepokonany Seabiscuit (2003) reż. Gary Ross

Niepokonany Seabiscuit to oparta na faktach historia rumaka, który stał się największą gwiazdą świata gonitw w czasach wielkiego kryzysu. Tytułowy Seabiscuit był koniem, który osiągnął sukces dzięki ciężkiej pracy i ambicji wyjątkowego trenera Pollarda. Kiedy wszyscy inni spisali konia na straty, Pollard dostrzegł w nim coś czego nie widział nikt inny.  Seabiscuit nigdy nie był doceniany, choć drzemał w nim ogromny potencjał. Jego odkrycie wymagało sporo czasu i zaangażowania, które w końcu doprowadziły konia do czempionatu. Film otrzymał aż siedem nominacji do Oskara, a Seabiscuit stał się prawdziwą legendą wyścigów konnych. Film pokazuje, że wspólne cele i ambicje są w stanie doprowadzić nas na szczyt, a silna relacja z koniem jest nierozerwalna. 

Czarny książę (1994) reż. Caroline Thompson

Filmy o koniach bywają prawdziwymi wyciskaczami łez. Taki filmem jest obraz reżyserii Caroline Thompson będący piątą z kolei adaptacją powieści Black Beauty, której autorką jest Anna Sewell. Polskie przekłady powieści tłumaczone są jako Czarny diament oraz Mój kary. Głównym celem Sewell było napisanie powieści, która zwraca uwagę na to, jak ważny jest dobrostan zwierząt i dlaczego każdy z nas ma obowiązek o nie dbać. Książka okazała się prawdziwym bestsellerem i zyskała rzesze fanów na całym świecie. Tytułowy Czarny Książę jest koniem, które miał ogromne szczęście odrastać z ludźmi darzącymi go należnym mu szacunkiem. Niestety jego szczęście ulatnia się w momencie, gdy życzliwy właściciel jest zmuszony sprzedać konia. Od tego momentu Książę tuła się po świcie doświadczając cierpienia z rąk okrutnych ludzi. Dobry los sprawia jednak, że Książę dostaje jeszcze jedną szansę na zaznanie ludzkiej miłości i życzliwości.

Flicka (2006) reż. Michael Mayer

Flicka to pełen dobrego humoru film dla całej rodziny. Katie, w rolę której wcieliła się Alison Lohman, jest wyjątkowo upartą nastolatką, która doskonale wie, czego chce. Tym czymś jest spędzenie życia w towarzystwie zachwycających rumaków. Między Katie a mustangiem Flicką nawiązuje się wyjątkowa więź, co nie do końca podoba się ojcu dziewczynki. Ten bowiem uważa, że Katie powinna odkrywać uroki wielkomiejskiego życia, a nie pracować na farmie. Uparta Katie decyduje się, że wraz z Flicką weźmie udział w niebezpiecznym wyścigu i tym samym udowodni wszystkim, że doskonale wie kim jest i co chce zrobić ze swoim życiem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *