Czy glonojad może być z bojownikiem w jednym akwarium?

Czy glonojad może być z bojownikiem w jednym akwarium?

Zanim zdecydujemy się na zakup ryb do naszego akwarium powinniśmy dowiedzieć się, czy każde połączenie ryb jest korzystne, przykładem opisanym w tekście jest połączenie glonojada z bojownikiem, dowiesz się czy umieszczenie tych dwóch gatunków ryb jest możliwe i czy będzie to dobrym pomysłem.

Charakterystyka Bojownika 

     Bojownik jak sama nazwa wskazuje, to ryba wojownicza, niekoniecznie nadająca się do funkcjonowania w większych grupach. Zdecydowanie odradza się aby w jednym zbiorniku wodnym, akwarium były chociażby 2 bojowniki. Jeśli posiadasz już doświadczenie w hodowli i opiece bojowników możesz zdecydować się na zakup samca i samicy, ale zdecydowanie odradza się umieszczania dwóch samców w jednym akwarium. Jeśli poza bojownikiem chcesz umieścić inne gatunki ryb musisz pamiętać, że zbiornik wodny powinien liczyć co najmniej 50 litrów. Bojowniki charakteryzuję dość krótka żywotność, która wynosi od 3 do 4 lat maksymalnie. Bojowniki najlepiej czują się samotnie, w ich akwarium na pewno powinny się znaleźć jaskinie wodne, gęste rośliny, w których Nasz bojownik, będzie miał możliwość ukrycia się – uwielbia to. Najlepiej czują się w wodzie ciepłej, woda zimna może skutkować chorobami. 

Bojownik a inne ryby w akwarium 

      Z jakimi gatunkami ryb bojownik dogaduje się najlepiej ? Zdecydowanie będą to ryby ławicowe, gatunki większe wyzwalają w bojownikach zachowania obronne, towarzyszy im strach i lęk przed większą rybą od nich samych, wtedy mogą zachowywać się agresywnie. Kolejnymi gatunkami, których raczej powinieneś unikać w umieszczaniu ich wspólnie z bojownikiem są to ryby z weloniastymi ogonami, wtedy natomiast może dojść do sytuacji, że Twój bojownik pomyli je ze swoim gatunkiem i będzie podejmował próby walki. Glonojady w połączeniu z bojownikami również nie są zbyt dobrym pomysłem, z uwagi na inny tryb życia prowadzony przez te gatunki. Prowadzą one nocny tryb żerowania w odróżnieniu od bojowników, które żerują za dnia. W takiej sytuacji bojownik i glonojad w jednym zbiorniku wodnym może doprowadzić do atakowania przez glonojady, gdy nie zaspokoją potrzeby głodu. Bojownik nocą jest bezbronny.  Ryby przyssawkowe często nocą pracują, kiedy bojownik bardzo często śpi oparty o szybę, w takiej pozycji bardzo możliwe jest to, że glonojad rozpędzony zacznie oczyszczać szybę z glonów uszkadzając tym samym bojownika. 

Przeczytaj również:  Ile stopni powinna mieć woda w akwarium?

Charakterystyka Glonojada

     Glonojady należą do gatunku ryb przyssawkowych. Ryby te prowadzą dość intensywny tryb życia nocą, żerują zaspakajając swoje potrzeby głodu. Dla wielu akwarystów ryba ta pełni rolę sprzątającą. Istnieją różne odmiany glonojadów jak np.: zbrojnik niebieski, zbrojnik lamparci, glonojad syjamski. Jednak do najbardziej popularnej i najczęściej występującej odmiany należy zbrojnik pospolity. Wielkość zbiornika jest uzależniony od określonej odmiany tej ryby. Jednakże za minimum uważa się akwarium o pojemności 120l. Glonojady z pewnością nadają się do życia w zbiornikach, gdzie żyją również inne gatunki ryb. Doświadczeni akwaryści podpowiadają, że lepiej jest z glonojadem umieszczać więcej samic niż samców. Większość  charakteryzuję się łagodnym usposobieniem, należy jednak nie zapominać, że twierdzenie o glonojadach jako rybach roślinożernych jest fałszywe. Istnieją gatunki ryb, które mogą zostać atakowane a nawet zjedzone przez nie. Dlatego warto przed próbą umieszczenia glonojada z innymi rybami wykazać się podstawową wiedzą na temat gatunków ryb, lub zgłoszenia się o poradę do osób doświadczonych. 

     Podsumowując bojownik i glonojad umieszczony w jednym zbiorniku wodnym, akwarium może okazać się nietrafionym pomysłem, bojowniki są bardziej samotnym gatunkiem ryby, znaczącą różnicą między tymi rybami jest prowadzony przez nich tryb żerowania, w przypadku glonojada jest to noc, a bojownika dzień. Istnieje jednak wiele innych gatunków ryb, które w połączeniu nie są dla siebie żadnym zagrożeniem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *