Chomik dżungarski – jak oswoić?

Chomik dżungarski - jak oswoić?

Chomiki są popularnymi gryzoniami, które niezwykle szybko zyskały sobie popularność jako niewielkie i przyjazne zwierzątka domowe. Niemniej jednak zwierzątka te z natury są dzikie, a proces ich oswojenia jest dość długi i żmudny. Tak więc jak oswoić chomika dżungarskiego?

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z beagle.com.pl

Proces oswajania chomika dżungarskiego

Z reguły chomiki dżungarskie należą do zwierzątek, które można oswoić w niezwykle prosty sposób. Niemnie jednak wszystko wymaga czasu i odpowiedniego podejścia. Chomiki dżungarskie są z natury zwierzątkami płochliwymi, które w naturalnym środowisku pełni rolę ofiary. Jednak z drugiej strony są one niezwykle energiczne i uwielbiają się bawić. W pierwszej kolejności, zanim zaczniemy proces oswajania chomika dżungarskiego bardzo ważne jest to, by przyzwyczaić go do naszego naturalnego zapachu. To właśnie poprzez zapach chomika zacznie nas rozpoznawać i warto też zadbać, by ten zapach dobrze mu się kojarzył. To niezwykle czuły węch gryzonia pozwala mu zlokalizować potencjalne zagrożenie i niebezpieczeństwo. Zawsze przed kontaktem ze zwierzęciem trzeba dokładnie umyć ręce, gdyż zapachy kremów do rąk mogą się po prostu chomikowi nie podobać. Co więcej, zwierzę będzie niezwykle rozdrażnione w momencie, kiedy wyczuje na naszych dłoniach zapach innego zwierzęcia, co może być dla niego sygnałem, że w pobliżu znajduje się inny drapieżnik, który potencjalnie może wkroczyć na ich terytorium. Wówczas zwierzątko stanie się agresywne, a sam proces oswojenia będzie przebiegał o wiele dłużej. Warto również pamiętać, że w momencie kiedy przyniesiemy naszego chomika do domu, warto dać mu kilka dni spokoju i ograniczyć nasz kontakt ze zwierzęciem jedynie do regularnej wymiany wody oraz podawania mu świeżej karmy. Zwierzę z pewnością jest przestraszone, więc dajmy mu czas na zapoznanie się z nowym domem.

Przeczytaj również:  Jak rozpoznać czy chomik jest w ciąży?

Oswajanie chomika dżungarskiego- jak przyzwyczaić zwierzę do rąk?

Pierwszą próbą oswojenia chomika dżungarskiego, powinna być próba przyzwyczajenia gryzonia do naszych rąk. Najlepiej rozpocząć tę próbę wieczorem, kiedy zwierzątko jest wypoczęte i wyspane. Co więcej, warto wyrobić sobie nawyk i odwiedzać naszego pupila codziennie o stałej porze. W pierwszym kroku warto podawać zwierzątku jego ulubione łakocie i zachęcać go, by wziął je z naszych palców. Nie wkładajmy jednak całej ręki do klatki, gdyż skutecznie spłoszy to zwierzę. Smakołyki warto w pierwszej kolejności podawać mu przez kratki i nie wykonywać przy tym gwałtownych ruchów. Chomik z początku będzie bardzo nieufnie podchodził do dłoni jednak z czasem nie oprze się kawałkowi jabłka lub orzecha. Powtarzajmy tę czynność codziennie w tym samym czasie, do momentu aż zwierzątko zdecyduje się na spożywanie smakołyku, podczas gdy w dalszym ciągu trzymamy go w palcach. Gdy zauważymy, że zwierzątko jest bardziej śmiałe, możemy spróbować pogłaskać je po boku, jeśli jednak zauważymy, że nie zareagowało ono zbyt przychylnie, należy się wycofać i ponowić próbę innym razem.

Oswajanie chomika dżungarskiego- kiedy można go wziąć na ręce?

W pierwszej kolejności należy skutecznie zachęcać zwierzę by samodzielnie wychodziło z klatki i nie bało się naszego dotyku, wówczas możemy podjąć pierwsze próby wzięcia go na ręce. Chomiczki dżungarskie są niezwykle ruchliwe i szybkie, więc gryzonia najlepiej jest asekurować z obu strony, by nie zeskoczył na podłogę i się nie uszkodził. Chomiki są niezwykle delikatne a upadek z wysokości może się dla nich źle skończyć. Nasze ruchu muszą być więc cały czas spokojne i opanowane. Pamiętajmy, że w procesie oswajania chomika dżungarskiego niezwykle ważna jest regularność. Co ciekawe, poświęcając mu około godziny dziennie, możemy znacznie przyspieszyć proces oswajania gryzonia, który szybko się do nas przyzwyczai i obdarzy nas zaufaniem. Stosując się do powyższych wskazówek, na pierwsze efekty oswajania gryzonia będzie można liczyć już po około dwóch tygodniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *