Gupik – jak rozpoznać płeć?

Gupik - jak rozpoznać płeć?

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym dekameron.pl

Gupiki są jednymi z piękniejszych i bardziej popularnych ryb akwariowych. Co więcej jest to ryba niezwykle prosta w pielęgnacji, która nie ma zbyt wysokich wymagań. Niemniej ryby te bardzo szybko się mnożą, jeśli będziemy trzymać w akwarium parę. Tak więc jak rozpoznać płeć gupika?

Gupik- charakterystyka płci

Gupiki są przepięknymi rybami akwariowymi. Co najważniejsze, nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć je z innymi rybami w obrębie jednego zbiornika. Gupiki nie są agresywne, a dodatkowo nie wymagają specjalistycznej opieki. Są to rybki niezwykle żywe, a także towarzyskie. Rybki te, ze względu na niskie wymagania, idealnie sprawdzają się w przypadku początkujących akwarystów, którzy dopiero co zakładają swoje zbiorniki i próbują swoich sił w ich rozwijaniu i pielęgnacji. Warto jednak zauważyć, że gupiki są rybkami, których stany hodowlane zawsze charakteryzują się nadwyżką. Rybki te mają ponadprzeciętne zdolności rozrodcze, z tego też względu wielu akwarystów, szczególnie na początku swojej przygody z zakładaniem zbiorników, chce uniknąć trzymania pary tych rybek. Samica gupika zachodzi w ciąże niezwykle szybko, a także niezwykle szybko wydaje na świat młode, po czym od nowa gotowa jest do zapłodnienia. Warto podkreślić, że gupiki nie należą do zagrożonych gatunków, więc nie są one objętą ochroną. Oprócz tego, że niezwykle szybko się rozmnażają, lub one życie w niewoli, a także świetnie znoszą nawet ciężkie warunki. W naturalnych warunkach gupiki unikają głębokich zbiorników wodnych i o wiele lepiej czują się w płytkich wodach przybrzeżnych. Warto podkreślić, że rybki te są niezwykle wytrzymałe, a także cechuje je możliwość szybkiej aklimatyzacji. Tak więc żadne warunki nie są im straszne. Co ciekawe rybki te mogą przyzwyczaić się również do temperatur poniżej 12 stopni Celsjusza. Ich wytrzymałość sprawiła, że wykorzystuje się je w wielu zbiornikach wodnych na całym świecie, gdyż mają one możliwości zwalczania plag komarów.

Przeczytaj również:  Glonojad Odmiany - Jakie są

Gupiki- jak rozpoznać samiczkę i samca?

Jeśli początkujący akwaryści nie chcą mieć już na samym początku swojej przygody ze zbiornikiem wodnym znacznego przypływu młodych rybek, nie powinni oni trzymać samca gupika z samiczką. Warto więc wiedzieć, jak można te rybki od siebie odróżnić. Tak naprawdę w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rozmiar. Samce gupika zwykle osiągają długość od 3 do 5 centymetrów. Niemniej jednak samiczkę można poznać po tym, że zwykle jest ona o centymetr lub nawet dwa dłuższa od samca. Co więcej, budowa ciała samców jest smukła i niezwykle opływowa. Samiczki zwykle mają nieco okrąglejsze kształty od samców, a co więcej od razu da się zauważyć ich nieco większy i bardziej zaokrąglony brzuch. Jak jeszcze można rozpoznać płeć gupika? Otóż warto zwrócić uwagę na kolory. Samce często mają kolorowe płetwy, szczególnie płetwę ogonową, która przybiera niezwykle żywe i dynamiczne barwy. Co ciekawe to właśnie płetwa ogonowa u samców jest największym elementem ciała rybki, podczas gdy u samiczek, płetwa ogonowa najczęściej jest mniejsza i nie tak rozłożysta jak u samca. Na jego ciele mogą również występować nieco żywsze kolory, a czasami nawet plamki w dynamicznych odcieniach. Samiczka z kolei ma bardziej szare łuski, często nawet wpadające w barwę oliwkową, a także nie ma tak wielu kolorów na płetwie ogonowej. Warto również spojrzeć na zachowanie tych rybek. Samce są zwykle bardziej dynamiczne, szybkie i zwinne, podczas gdy samiczki pływają raczej spokojnie i nie są tak zwinne jak samce. W niewoli rybki te mogą dożywać nawet do 5 lat, podczas gdy w środowisku naturalnym czas ich życia skraca się do około dwóch lat. Jeśli akwaryści decydują się mimo wszystko na parę gupików, wówczas rekomenduje się trzymanie samca co najmniej z dwoma lub trzema samicami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *