Otosek czy Glonojad – Pomagamy zdecydować

Otosek czy Glonojad - Pomagamy zdecydować

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z americanbull.pl

Otoski i Glonojady to dwie najpopularniejsze rybki akwariowe, które spełniają w zbiornikach niezwykle istotne funkcje. Okazuje się, że oba te gatunki mogą znacznie pomóc początkującemu oraz doświadczonemu już akwaryście utrzymać zbiornik w czystości. Jednak Otosek czy Glonojad? Czym charakteryzują się oba gatunki?

Czym charakteryzują się otoski?

Otoski są niezwykle popularnymi rybkami akwariowymi, które pomagają zadbać o czystość zbiorników i pozbyć się nadmiernych glonów. To niezwykle sympatyczna rybka, która zamieszkuje główne dolne strefy akwarium. Otoski pochodzą z wód Amazonii, a co ciekawe jest to rybka, która świetnie przystosowuje się do nawet najcięższych warunków. Świetnie radzi sobie ona w niewielkich zbiornikach i nie jest ona zbyt wymagająca. Otoski zwykle osiągają długość od 4 do 5 centymetrów, a ich ciała są srebrno-białe i posiadają szeroki czarny pas, który przebiega wzdłuż ich tułowia. Co więcej na ich płetwie ogonowej oraz grzbietowej zauważyć można nieregularne czarne plamki. Otwór gębowy otoska zasługuje na szczególną uwagę, gdyż wykształcony on został na zasadzie przyssawki wraz z kolcami, które mają utrudniać wyłowienie go z akwarium. Tak naprawdę otoski nieco przypominają syjamskie glonojady. Samce tych rybek zwykle charakteryzują się smuklejszą budową niż samice, a co ciekawe, otoski zostały przez naturę wyposażone w zdolność do oddychania zwykłym powietrzem atmosferycznym. Otoski są z natury rybkami towarzyskimi, które najlepiej czują się w grupie, więc jeśli się na nie zdecydujemy, warto zapewnić im towarzystwo. Może się zdarzyć, że rybki będą przejawiały zachowania terytorialne, niemniej jednak nie zrobią sobie one krzywdy. Otoski są niezwykle ruchliwe i dynamiczne, a najwięcej czasu poświęcają na eksplorowanie dna zbiornika i poszukiwanie dla siebie pokarmu. Największą aktywność wykazują one głównie w nocy. Rybki te rozmnażają się dość trudno, a także składają ikrę w niezwykle chaotyczny sposób. Wylęg następuje już po 2-3 dniach, a malutkie otoski są niezwykle delikatne i często chowają się w swoich kryjówkach. Średnia długość życia tych sympatycznych rybek to około 5 lat.

Przeczytaj również:  Glonojad Odmiany - Jakie są

Czym wyróżnia się glonojad?

Glonojady to również niezwykle popularna ryba akwariowa. Jak sama jej nazwa wskazuje, są one głównie wykorzystywane jako pomoc w czyszczeniu i dbaniu o zbiorniki wodne. Tak naprawdę, glonojady pochodzą z Ameryki Południowej i należą do grona zbrojników pospolitych. Ich naturalnym środowiskiem były rwące wody Amazonki. Osobniki te w domowych akwariach mogą osiągnąć długość nawet do 13 centymetrów, a ich ubarwienie jest kwestią uwarunkowaną genetycznie. Niemniej jednak największa część glonojadów przyjmuje barwę czarną, a także jasnobrunatną, podczas gdy ich ciało pokryte jest dużą ilością jasnych i nieregularnych plamek. Glonodjady to niezwykle sympatyczne i spokojne rybki, które mają łagodny i bezproblemowy charakter, z tego też względu są one o wiele częściej polecane akwarystom, na samym oczątku ich przygody ze zbiornikiem. Mają one niesamowite zdolności adaptacyjne i szybko odnajdują się w nowym zbiorniku. Co ciekawe najchętniej przebywają one na dnie akwarium lub bezpośrednio na szybie zbiornika, gdzie poszukują pokarmu. Rybki te najczęściej aktywne są wieczorami lub w nocy, a w ciągu dnia lubią przebywać w swoich kryjówkach. Rekomenduje się, by trzymać glonojady parami lub w grupie na którą będzie składał się samiec oraz dwie samice. Rybki te świetnie czują się w towarzystwie innych gatunków, a ich łagodny charakter sprawia, że nie wykazują one terytorialnych zapędów. Są one również niezwykle łatwe w pielęgnacji, a także nie mają specjalnych wymagań, gdyż bez problemu dostosowują się one do warunków panujących w danym zbiorniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *