Gupik pomarańczowy – Charakterystyka

Gupik pomarańczowy - Charakterystyka

Gupik pomarańczowy jest jedną z najpopularniejszych ryb hodowlanych, które nie wymagają za wiele. Dlatego idealnie nadaje się dla osób początkujących. Jak o niego zadbać? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Gdzie naturalnie występuje gupik pomarańczowy?

Gupik pochodzi z północno-wschodniej Ameryki Południowej oraz z wybrzeży Karaibów. Stamtąd został sprowadzany przez człowieka po to, by zwalczyć plagę komarów, które przenosimy malarię. Dzięki temu przyzwyczaił się do klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego. Obecnie można go znaleźć aż w 50 krajach świata.

Jest to całkiem wytrzymały gatunek, który radzi sobie w niemal każdym środowisku wodnym. Jest w stanie przeżyć w strumieniach górskich, a także w bagnach. Niektóre gatunki znajdziemy także w wodach słonych. Jednak najlepiej jest mu w miejscu, w których jest sporo glonów.

Charakterystyka gatunku

U tych ryb widać wyraźny dymorfizm płciowy.

Samica ma 6 cm długości, biało oliwkowoszare, a płetwa odbytowa jest zaokrąglona. W przypadku dorosłych osobników płetwa ta nabiera ciemnej plamy.

Samiec ma smuklejszą sylwetkę, maksymalnie 5 cm długości i jest lepiej ubarwiony. Charakteryzują go wydłużone płetwy grzbietowa oraz ogonowa.

Gupiki można znaleźć w różnych wariantach, ale w hodowli raczej nie spotyka się dzikich gatunków.

Ryby te są dosyć aktywne, a jednocześnie łagodne. Czasem jednak się zdarza, że samce poskubują się nawzajem lub inne ryby. W naturalnych warunkach żyją w dużych skupiskach, w których dominują samice. I tak właśnie powinno to także wyglądać w akwarium, gdzie samce często są natarczywe i nie dają zbyt wiele spokoju samicom. Dobrym nawykiem jest posiadanie dwóch samic na jednego samca.

Jeśli nie zależy nam na większej ilości ryb w akwarium, warto postawić na jedną płeć, najlepiej samice lub bardzo kolorowe samce.

Przeczytaj również:  Jak pozbyć się glonów z akwarium?

Jak karmić gupiki pomarańczowe?

Gupiki żywią się szczątkami alg, bezkręgowcami, larwami owadów, okrzemkami i fragmentami roślin. Jednak przede wszystkim sięgają po glony. Wiele jednak zależy od tego, w jakich warunkach żyją i na co konkretnie mogą liczyć. Gupiki potrafią przyzwyczaić się do nowych warunków i równie chętnie jedzą bezkręgowce czy okrzemki i inne cząstki mineralne.

Gdy trzymamy je w niewoli, należy zadbać o zróżnicowane posiłki dla nich. Zarówno suche, mrożone, jak i żywe. Dobrze nada się np. wodzień, artemie oczko, blanszowany szpinak czy sałata. Powinno się jednak unikać ciężkich pokarmów, jak np. ochotki wysoko proteinowej.

Jak zadbać o akwarium?

Choć gupiki nie należą do wielkich ryb, powinny mieć wystarczającą ilość przestrzeni w akwarium. Dlatego powinno mieć min. 54 l, posiadać bujną roślinność, w tym też pływającą. Łatwiej wtedy zadbać o stabilność, ph nie zmienia się gwałtownie, podobnie jak temperatura.

Woda musi mieć 10-30 dGH, czyli powinna być raczej twarda, w temperaturze 26-28 st. C. Dobrze gupiki pomarańczowe radzą sobie w zasoleniu, ponieważ są gatunkiem euryhalicznym. Mogą zatem żyć w wodzie słodkiej i słonej.

Dobrze zadbać o akwarium gatunkowe lub takie z innymi rybami piękniczkowatymi, jak choćby platek czy mieczyki. Świetnie sprawdzą się także kirysy, danio czy tęczanki. Nawet krewetki mogą tutaj się zadomowić, ale trzeba uważać, bo małe mogą zostać pożarte.

Nie powinno się jednak wsadzać do akwarium bojowników, glonojadów syjamskich, kolcobrzuchów i brzanek. Podobnie zresztą jak żółwi, krabów i raków.

Rozmnażanie gupików pomarańczowych

Rozmnażanie nie jest zbyt skomplikowane, szczególnie ze względu na sporą żywiołowość samych samców. Dlatego tak istotne jest posiadanie kilku samic na jednego samca. Nie potrzeba jednak żadnych specjalnych przygotowań. Wystarczy w akwarium przygotować bujną roślinność, która stanie się schronieniem dla narybka.

Przeczytaj również:  Gupik leży na dnie i szybko oddycha - Przyczyna i Rozwiązanie

Gupiki należą do bardzo płodnych ryb. Ciąża trwa u nich 21-30 dni. Rozmnażają się przez cały rok, a samice mogą zajść w kolejną ciążę kilka godzin po porodzie.

Wszystko zaczyna się zalotów, na które samica może odpowiedzieć. Wtedy dochodzi do stosunku. Samice mogą przechowywać mlecz samca nawet do 8 miesięcy, a to także przyczynia się do większej płodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *