Gupik Dumbo – rybka dla początkujących

Gupik Dumbo - rybka dla początkujących

Gupik dumbo to idealna rybka dla początkujących akwarystów. Jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga wiele, a przy tym pięknie wygląda i może stać się początkiem naszego nowego hobby, któremu poświęcimy lata.

Co wiemy o gupiku dumbo?

Należy do jednych z najpopularniejszych ryb akwariowych słodkowodnych. Łatwo się rozmnaża w niewoli, dzięki czemu można je nabyć w niskich cenach. Łatwo się je pielęgnuje, więc każdy początkujący akwarysta nie powinien mieć z nim problemów. Gupiki są dosyć odporne na drobne błędy, ruchliwe i mają wiele standardów hodowlanych.

Samce przeważnie mają 3-5 cm długości i są barwne. Samice są dłuższe i bardziej zaokrąglone, a do tego posiadają oliwkowo-szarą skórę. Obie płcie mają wydłużoną płetwę ogonową o różnych kształtach zależnie od gatunku gupika.

W niewoli są w stanie dożyć nawet 5 lat, gdy na wolności nie żyją dłużej niż 2 lata. Należą do gatunków żyworodnych.

Gupiki dumbo w środowisku naturalnym

Gupiki nie należą do zagrożonych gatunków, lubią życie w niewoli i szybko się rozmnażają. Przede wszystkim można je znaleźć na północnej Amazonii, niektórych wyspach Antylskich, północnowschodniej Afryce, a także Ameryce Południowej.

Ryby te żyją  zarówno w akwenach, jak i w półsłonych wodach. Nie przepadają za to za głębokimi zbiornikami. Aktywne są raczej w ciągu dnia.

Cechuje je wytrzymałość i umiejętność przystosowywania się do różnych warunków. Po kilku pokoleniach są w stanie wytrzymywać w temperaturze poniżej 12 st. C. Często wykorzystuje się je do ograniczenia plag komarów, które przenoszą choroby, w tym malarię.

Czym żywią się gupiki dumbo?

Ogólnie gupiki są wszystkożerne i chętnie jedzą, co tylko dostaną. Jednak najchętniej stawiają na insekty latające. Z tego powodu warto podawać im żywy pokarm, a także algi i inne delikatne rośliny.

Przeczytaj również:  Otosek czy Glonojad - Pomagamy zdecydować

Ryby te trafią w mniej niż godzinę swój pokarm, dlatego należy je regularnie dokarmiać w małych porcjach. Do tego korzystnie na zdrowie wpływa dzień postu. Dzięki temu jelita są odciążone, a młode mogą się rozwijać.

Akwaryści jednak najczęściej sięgają po płatki. Jest to wygodna forma, prosta w porcjowaniu i łatwa do przechowywania. Najlepiej odpowiadają naturalnemu pożywieniu gupików, dlatego warto je podawać. Rozpuszczają się w wodzie w ciągu 40 min, a pokarm pozostaje w wodzie przez kolejne kilka godzin.

Innym rozwiązaniem jest sięganie po mrożone jedzenie. Nie powinno jednak wykazywać oparzeliny zamrażalniczej.

Jednak najlepszą opcją jest żywy pokarm, który odpowiada naturalnym potrzebom gupika dumbo. Wymaga jednak największych przygotowań. Można podawać: komary, pająki, larwy, małe mięczaki.

Nigdy nie podajemy gupikom więcej, niż są w stanie zjeść w ciągu 5 minut.

Gupiki dumbo w akwarium

Jeśli zamierzamy mieć gupiki dumbo, powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki w akwarium. Na początek powinna się tam znaleźć bujna roślinność. Przyczyni się do stabilizacji biocenozy wodnej, a do tego będzie służyć za schronienie. Młode rybki będą wykorzystywać je za pokarm.

Roślinność powinna znajdować się na dnie, a także na powierzchni. Mszaki pozwolą na filtrowanie wody. Jednocześnie trzeba zadbać o to, by nie wystąpił zbyt intensywny wzrost roślinności, bo może ograniczyć dostęp światła

Gupiki lubią spokój, nie potrzebują żadnego podłoża (w akwarium ozdobnym możemy pozwolić sobie na warstwę piasku lub żwirku), a samo akwarium powinno mieć długość min. 60 cm.

Jak hodować gupiki dumbo?

Są to stworzenia stadne, więc lubią towarzystwo podobnych sobie. Warto zadbać o to, by w akwarium było min. 5 osobników. W przypadku hodowli trzeba zadbać jedynie o wystarczająco duże akwarium. Na początek wystarczy 25 l.

Zdarza się, że gupiki zjadają młode, dlatego zawsze po zapłodnieniu warto oddzielić starsze osobniki od młodych.

Przeczytaj również:  Gupik pomarańczowy - Charakterystyka

Jeśli planujemy mieć dużo gupików, musimy postarać się o odpowiednio duże akwarium, w którym będą miały wystarczającą swobodę. Podczas karmienia konieczne jest zakrywanie akwarium szybą, by zapobiec ucieczkom. Młode zawsze gromadzą się w jednym miejscu i może dojść do tego, że któraś rybka przypadkiem wyskoczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *