Animals Polska

Gupik Koi – co warto o nim wiedzieć?

Gupik Koi - co warto o nim wiedzieć?

Gupik koi prawie oczko jest znaną rybą, do niedawna całkiem odporną na większość chorób. Łatwo się rozmnaża, dobrze rozwija, jednak potrzebuje do tego odpowiednich warunkach. Jakich? Opowiemy o tym w poniższym artykule.

Skąd pochodzi Gupik Koi?

Naturalnie gupik pochodzi z Ameryki Środkowej i Karaibów. Jednak obecne gatunki hodowlane pochodzą już niewoli. Rzadko spotyka się w sprzedaży dzikie osobniki.

Gupik koi jest bardzo odpornym gatunkiem, który nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków. Można je znaleźć zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i biednych krajach, gdzie miały pomóc w ograniczeniu populacji komarów (przenoszących malarię).

Jak odróżnić samicę od samca?

U gupików charakterystyczny jest znaczny dymorfizm płciowy, który pozwala na odróżnienie sama od samicy.

Samica przeważnie jest większa o 1-2 cm, płetwę odbytową ma nieco zaokrągloną i naznaczoną ciemniejszą plamką.

Samiec jest mniejszy i smuklejszy. Płetwy na dłuższe, bardziej okazałe, a sam jest bardzo barwny.

Charakter Gupików Koi

Gupiki przepadają za dużymi skupiskami i tak można je znaleźć w naturze, dlatego warto zadbać o to, by w akwarium móc odwzorować takie warunki. Do tego na jednego samca powinny przypadać zawsze 2 samice.

Choć są to z natury łagodne ryby, to czasami mogą się wzajemnie podskubywać.

Wymagania Gupików Koi

Są to niewielkie ryby i nie mają zbyt wygórowanych wymagań. Nie możemy jednak zamknąć ich w małej przestrzeni i oczekiwać, że będą się tam dobrze czuły. Akwarium musi mieć pojemność min. 54 l.

Pozostałe wymagania:

Cena Gupików Koi

Nie należą do drogich ryb. Są małe, proste do rozmnożenia, dzięki czemu można je kupić już za 2-3 zł za sztukę. W przypadku gatunku koi cena wzrasta do 20 zł, ale to wciąż mało jak na rybki hodowlane. Trzeba jednak pamiętać, by kupować ryby jedynie u sprawdzonych hodowców.

Choroby Gupików Koi

Do niedawna gupiki należały do najbardziej odpornych ryb, które z łatwością przystosowywały się do warunków panujących w akwarium.  Jednak lata nieodpowiedzialnego podejścia do kwestii hodowli i rozmnażania sprawić, że gupiki stały się mniej odporne i bardziej chorowite. Najczęściej chorują na:

Podsumowanie

Gupiki są popularnymi rybami, które nie mają problemów z dostosowaniem się do nowych warunków. Trzeba jednak o nie odpowiednio zadbać, zapewnić im bujną roślinność w akwarium o odpowiednich wymiarach. Dzięki temu rybom będzie dobrze i zmniejszymy szansę na zachorowanie.

Exit mobile version