Animals Polska

Co się dzieje z psem po śmierci – rozstanie z psem w świetle prawa

co się dzieje z psem po śmierci

Pies jest dla wielu osób pełnoprawnym członkiem rodziny. Wieloletnie przywiązanie sprawia, że rozstanie może być niezwykle bolesne dla opiekunów. Jak poradzić sobie ze stratą i co zrobić z ciałem ukochanego psa po jego śmierci?

Śmierć czworonoga – co na ten temat mówią przepisy prawne?

Kwestie związane z pochowkiem zwierząt są regulowane przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Przepisy wskazują, że zwłoki czworonogów mogą stanowić ryzyko dla ludzi i zwierząt przebywających w pobliżu. Prawo narzuca więc konkretne sposoby utylizacji, a niezastosowanie się do wyznaczonych procedur grozi otrzymaniem uciążliwej kary pieniężnej. 

Coraz większa ilość osób zdaje sobie sprawę z możliwości kremacji ciała psa, a także możliwość skorzystania z usług cmentarzy dla zwierząt domowych. Nadal jednak wiele rodzin chce, aby ciało pupila spoczywało w pobliżu jego domu i praktykuje pochówek w ogrodzie. Czy ta praktyka jest dozwolona?

Pochówek psa na własnej działce – czy jest dozwolony?

Choć pochówek psa w ogrodzie jest najczęściej praktykowanym rozwiązaniem, prawo jasno wypowiada się w tej kwestii. Ciało zwierzęcia nie może pozostać na własnym podwórku – złamanie przepisów wiąże się z ryzykiem otrzymania kary finansowej. Choć utrata ukochanego zwierzęcia może być niezwykle bolesna, warto postępować rozsądnie. 

Pochówek w ogrodzie może być szkodliwy. Często dzikie zwierzęta zbliżają się do miejsca, w którym spoczywa pies i po prostu wykopują zwłoki. Z kolei zakopanie czworonoga w pobliżu studni czy innego źródła, z którego wydobywana jest woda pitna, może doprowadzić do zatrucia ludzi. Warto pamiętać o tym, że istnieją lepsze alternatywy, z których warto korzystać. O wszelkie rady można pytać w gabinecie weterynaryjnym.

Alternatywne rozwiązania pochówku psa

Jeżeli śmierć nastąpiła w domu, zadaniem opiekuna jest odpowiednie zabezpieczenie zwłok czworonoga, aż do momentu pochówku. Najlepszym sposobem jest zawinięcie ciała w ręcznik lub prześcieradło, a następnie włożenie ich do plastikowego worka. Ciało bardzo szybko zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach – powinno zostać przeniesione do chłodnego miejsca, które spowolni nieco rozkład. Jeśli śmierć nastąpi w klinice weterynaryjnej, z reguły lekarz weterynarii przedstawi opiekunowi wszystkie dostępne możliwości. Jak można pożegnać ciało ukochanego zwierzaka?

Jak poradzić sobie ze śmiercią czworonożnego przyjaciela?

Śmierć psa to wydarzenie, które często jest dla opiekuna wstrząsające. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest wsparcie rodziny. Pokrzepiające mogą okazać się nawet kondolencje smsem od bliskiej osoby. Właściciele, którzy byli wyjątkowo zżyci ze swoimi pupilami często nie mogą otrząsnąć się z żałoby przez dłuższy czas. 

Jeśli żałoba trwa zbyt długo, a negatywne emocje wpływają negatywnie na jakąkolwiek sferę życia, może okazać się, że niezbędne będzie skorzystanie z profesjonalnej pomocy. W szczególności szybkie i niespodziewane odejście psa może być wyjątkowo bolesne. Traumatyczne sytuacje związane z nagłą chorobą lub wypadkiem, mogą wymagać skorzystania z konsultacji psychologicznej lub podjęcia psychoterapii nastawionej na przepracowanie traumy.

Exit mobile version