Dlaczego chomik się trzęsie – Trzy powody

Dlaczego chomik się trzęsie - Trzy powody

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z doggames.pl

Czy wiesz, dlaczego Twój chomik się trzęsie? Może to tylko rozkojarzenie lub zdenerwowanie nieznaną sytuacją? Co, jeśli jednak jest to objaw wysokiej gorączki lub wychłodzenia? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się co mogło spowodować takie zachowanie.

Jakie ruchy chomika powinny Cię zaniepokoić?

Wszyscy właściciele tych małych przyjaznych stworzeń wiedzą jak trudno jest utrzymać je w dobrym zdrowiu i że nawet najmniejsze objawy nie powinny być lekceważone. Należy pamiętać, że nieznaczne ubytki na zdrowiu czy osłabienie, jest dla chomika sporym problemem przez to, jak niewielki jest jego organizm. Jeżeli chomik w spokojnym otoczeniu, gdy nie jest zestresowany czynnikami zewnętrznymi, ma widoczne gołym okiem drgawki na całej powierzchni ciała, to powinieneś bliżej zbadać temat tego, dlaczego chomik się trzęsie. Zwierzątko może trząść się, stojąc na czterech łapkach, skulone w kulkę lub opierając się jedynie na swoich dwóch tylnych nóżkach. Nie należy tego ignorować tym bardziej, gdy chomik oprócz drgawek wydaje z siebie cichy pisk, którym sygnalizuje odczuwany przez siebie ból lub dyskomfort.

Czy chomik może przez to umrzeć?

Niestety tak. To dlaczego chomik się trzęsie, może mieć wiele powodów. Jednym z nich jest bardzo wysoka gorączka. Jak jednak sprawdzić temperaturę chomikowi? Samemu jest to niestety dość niebezpieczne, a wyniki niedokładne ze względu na mały rozmiar zwierzątka. Objawy towarzyszące wysokiej gorączce to zazwyczaj osłabienie, brak apetytu, a nawet rozwolnienie. Nie należy jednak czekać na wystąpienie wszystkich powyższych objawów, aby pójść z chomikiem do weterynarza. Tak naprawdę to właśnie weterynarz ma umiejętności i sprzęt potrzebny do mierzenia temperatury u chomika.

Przeczytaj również:  Jak widzi chomik dżungalski - czyli o zmysłach chomika

Czego objawem może być gorączka u chomika?

Jeśli chomik trzęsie się z powodu wysokiej gorączki, a do tego wydaje świstające odgłosy podobne do gwizdania, dyszy, uderza o siebie zębami lub ma katar cieknący mu z nosa, to mogą to być objawy zapalenia płuc. W tym wypadku chomik wymaga specjalistycznego leczenia i jak najszybszej wizyty u weterynarza. Następnie taki pacjent dostaje antybiotyk przez okres od siedmiu do dziesięciu dni w postaci kropelek podawanych do pyszczka. Ze względu na obniżony apetyt może wystąpić potrzeba sztucznego dokarmiania lub wspomagania krążenia u starszych osobników.

Czy gorączka jest jedynym powodem, dlaczego chomik się trzęsie?

Drgawki u chomika nie zawsze jednak oznaczają gorączkę i nie należy od razu wpadać w panikę. Być może zauważyłeś, że Twój chomik się trzęsie po wysprzątaniu klatki, zmianie jej wystroju lub przeniesieniu swojego małego gryzonia w nieznane wcześniej otoczenie. Drastyczne zmiany otoczenia są stresujące dla większości chomików, lecz te najbardziej lękliwe mogą wystraszyć się nawet zapachu płynu do czyszczenia w ich klatce, gdy nic innego nie uległo zmianie. Takie zestresowane zwierzątko może dawać znać o swoim niepokoju poprzez szybkie i niekontrolowane ruchy całego ciała, wyglądające bardzo podobnie do drgawek. To zachowanie powinno jednak minąć maksymalnie po godzinie. Jeśli jednak chomik po tym czasie nie przestaje się trząść, najprawdopodobniej powód jego zachowania jest zupełnie inny.

Co, jeśli chomik jest w zimnym pomieszczeniu?

Chomiki nie lubią zimna. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego chomik się trzęsie, a w pokoju, w którym przebywa jest przeciąg lub klatka stoi na zimnej podłodze, to nie musisz dalej szukać. Częstą przyczyną drgawek u chomika jest wychłodzenie. W takim przypadku najszybszym i najskuteczniejszym sposobem jest ogrzanie grubej skarpety na kaloryferze, a następnie delikatne przykrycie lub owinięcie nią chomika na kilkanaście minut. W tym czasie zdąży on się ogrzać i uspokoić, co powinno zakończyć problem z drgawkami. Jeśli po tym czasie chomik jednak dalej się trzęsie to najlepiej skonsultować się z weterynarzem.

Przeczytaj również:  Chomik dżungarski - jak oswoić?

Należy również pamiętać, że to właśnie weterynarz będzie w stanie z największą dokładnością stwierdzić, co się dzieje Twojemu chomikowi. Lekceważenie poważnych objawów nigdy nie jest bezpieczne, a leczenie chomika na własną rękę jest porównywanie ryzykowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *