Legowiska dla psa – podstawowe informacje

Legowiska dla psa - podstawowe informacje

Wybór miejsca, w którym odpoczywać będzie nasz podopieczny, ma niezwykle istotne znaczenie dla jego zdrowia i kondycji. Zadaniem legowiska dla psa jest bowiem nie tylko zapewnienie mu odpowiedniego miejsca do wypoczynku, lecz również odpowiedniej temperatury podczas snu. Jednocześnie pies, który ma swoje miejsce i polubi je, chętniej będzie do niego wracał, nie wskakując na nasze sofy, kanapy czy fotele.

Dobór wielkości posłania

W handlu znajdziemy różne typy legowisk dla psów, różniące się od siebie zarówno wielkością. Pozwala to na stosunkowo łatwe dobranie odpowiedniego dla potrzeb naszego pupila modelu.

Wybierając odpowiedniego miejsce nocnego odpoczynku dla naszego podopiecznego powinniśmy przede wszystkim uwzględnić rozmiary zwierzęcia. Dobrze dobrany sprzęt powinien zapewnić odpowiednią swobodę ruchów. Najczęściej za odpowiednią uznaje się długość legowiska odpowiadająca długości psa (mierzonej od czubka głowy do nasady ogona, nie do jego końca), z marginesem 20 do 30 centymetrów. Powyższa zasada dotyczy też psiej młodzieży – nie należy dobierać legowiska dla psa pod kątem jego przyszłych wymiarów.

Legowiska – podstawowe rodzaje

Warto dobrze zastanowić się nad kształtem i rodzajem posłania naszego podopiecznego. Legowiska dla psów są bowiem dopasowywane do różnych ich potrzeb, więc ich postać zależy od rasy, wielkości zwierzęcia czy jego wieku lub chorób.

Legowiska dla psa rasy dużej powinno zapewnić, oprócz wspomnianej wyżej swobody ruchów, dużą odporność na wygniatanie. Należy liczyć się z faktem, że zwierzęta niektórych ras osiągają masę kilkudziesięciu kilogramów. Długotrwałe użytkowanie posłania nie może wiec prowadzić do jego wytarcia czy zbicia w całość elastycznych części, mających zapewnić psu wygodę snu. Należy więc stawiać na rozwiązania bardzo dobrej jakości, pochodzące od sprawdzonych dostawców. Najczęstszym modelem, wybieranym przez właścicieli takich zwierząt, jest kanapa.

Przeczytaj również:  Cena szczeniaka bulteriera - co należy wiedzieć?

Psy ras małych mogą zadowolić się znacznie mniejszymi rozmiarami swojego posłania, jednak i tutaj warto stosować przytoczoną wyżej zasadę. Legowiska dla psów niewielkich mogą przyjmować rozmaite kształty. Spotyka się zarówno proste poduszki, jak i różnorodne rodzaje kanap czy pontonów. Dla psów niepewnych i zestresowanych dobrym wyborem może być specjalny domek, zapewniający naszemu podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa.

Wybierając posłanie dla psa warto postawić na model, ułatwiający zachowanie higieny. Wiele z typów legowisk dla psów można swobodnie prać. Dotyczyć to może całości legowiska lub samej części zewnętrznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *