Jak wybrać karmę dla szczeniąt?

Jak wybrać karmę dla szczeniąt?

Przynosząc do domu nowego czworonożnego lokatora bierze się na siebie odpowiedzialność za jego odpowiedni rozwój. Zadbanie o pupila powinno więc stać się priorytetem jego opiekuna. Odpowiednio dobrana karma dla szczeniąt jest niezwykle ważna aby piesek mógł zdrowo i bezpiecznie rosnąć.

Dlaczego karma dla szczeniąt jest tak ważna

Wydawałoby się że zwierzaka wystarczy nakarmić aby miał pełen brzuszek i nie trzeba zwracać uwagi na jakość karmy dla szczeniąt. Jest to bardzo błędne myślenie. Pierwsze tygodnie i miesiące życia szczeniaczka są podstawą dla jego dalszego rozwoju. Nie można więc dać mu pierwszej lepszej karmy znalezionej na sklepowej półce lub resztek z niedokończonego ludzkiego posiłku.

Pierwszym ważnym aspektem karmy dla szczeniąt jest jej skład. Przede wszystkim różni się on od karm dla dorosłych psów oraz zależy od wieku szczeniaka. Na poszczególnych etapach rozwoju piesek potrzebuje odpowiednio dobranych i zbilansowanych składników takich jak na przykład witaminy czy białko.

Drugim elementem godnym uwagi jest jakość karmy, co również jest powiązane z jej składem. Im większa zawartość mięsa tym lepsza karma. Wyższa zawartość dobrej jakości mięsa równa się więcej białka i składników energetycznych. Pozytywnie wpływa to na wzrost oraz na budowanie odporności pupila. W składzie mogą występować bogate w witaminy warzywa. Połączenie tych elementów i ich odpowiednie proporcje dostarczają szczeniakowi wymaganej ilości składników odżywczych. Dodatkowo taka karma gwarantuje brak zawartości wypełniaczy oraz niepotrzebnych i nisko wartościowych składników.

Kolejna istotna rzecz to rasa i wielkość psa. W zależności od tego czy piesek należy do małej, średniej czy dużej odmiany powinien mieć zgodny z nią i odpowiednio zbilansowany posiłek. Niektóre z ras mogą wymagać większej lub mniejszej ilości poszczególnych elementów.

Przeczytaj również:  Jaki pies dla dziecka autystycznego

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy

Karma dla szczeniąt zazwyczaj jest nazwana karmą junior lub karmą dla juniorów. Wybierając właściwą należy zwrócić uwagę na wiek widniejący na opakowaniu np. do 6 miesięcy, powyżej 1 roku (1+). Następnie skład i jakość – czy zawiera wysoką ilość mięsa i składników odżywczych, czy nie zawiera jakichś zbędnych produktów. Poza tym warto sprawdzić dla jakiej rasy i wielkości psa dana karma jest przeznaczona lub zalecana. Ostatnim aspektem będzie porcjowanie, czyli na ile porcji (plus ich wielkość) jest dedykowane dane opakowanie. Tak aby mieć pewność że szczeniak dostanie adekwatną ilość pożywienia i składników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *