Gupik Santa Maria – Wszystko co musisz wiedzieć

Gupik Santa Maria - Wszystko co musisz wiedzieć

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu bulterier.com.pl

Gupiki to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych ryb akwariowych. Świetnie sprawdzają się one bowiem w przypadku początkujących akwarystów, gdyż rybki te nie są zbyt wymagające, a także świetnie adaptują się do warunków w jakich przyjdzie im żyć. Jedną z najpiękniejszych odmian tych ryb jest gupik Santa Maria. Co warto o nim wiedzieć?

Gupik Santa Maria- pochodzenie

Gupiki są uważane za jeden z najłatwiejszych rybek w hodowli. Tak naprawdę, to właśnie one są szeroko rekomendowane do pierwszego zbiornika, kiedy akwarysta nie ma jeszcze zbyt dużego pojęcia i doświadczenia w zakresie opieki nad utworzonym zbiornikiem. Rybki te są jednymi z najmniej wymagających, a co ciekawe mogą się one przyzwyczaić nawet do temperatur rzędu 12 stopni Celsjusza. Warto również pamiętać, że mają one niesamowite zdolności rozrodcze, a ich gatunek absolutnie nie należy do gatunków zagrożonych. Początkujący akwaryści, szczególnie Ci, którzy stawiają na wstępie na niezbyt duże zbiorniki wodne, muszą więc uważać, by nie trzymać w nim pary gupików czyli samczyka z samiczką, gdyż bardzo szybko w zbiorniku zabraknie miejsca dla kolejnych miotów gupików. Warto wiedzieć, że wyróżniono kilka odmian tych rybek, a za najpiękniejszą z nich uznaje się gupiki Santa Maria. W przeciwieństwie do początkowych odmian, które zamieszkują głównie tereny Amazonki, gupik Santa Maria został wyhodowany w Japonii przez Kenichiro Tamurę. Tak naprawdę poświęcił on dużo czasu zanim udało mu się skrzyżować parę tradycyjnych odmian gupików czyli Gupika Endlera oraz Gupika Pawiego Oczka. Niemniej jednak odmiana Santa Maria, pod względem zachowania bardzo przypomina gupiki Endlera. Rybki te są niezwykle żywiołowe, a także szybkie i dynamiczne. Samczyki bezustannie prężą swoje płetwy próbując zaimponować samiczkom, a także dość chętnie staja do pojedynku pomiędzy sobą. Rybki te również najlepiej czują się w dość licznych grupach, gdzie nawzajem ganiają się w akwarium. Samotny gupik Santa Maria szybko będzie niezwykle osowiały i anemiczny, a to z kolei może doprowadzić do wystąpienia u niego różnorodnych chorób. Warto jednak mieć na uwadze to, że gupiki Santa Maria, podobnie jak każda inna odmiana gupika, jest rybką niezwykle łatwą w hodowli i łatwo adoptującą się do życia w niewoli.

Przeczytaj również:  Gupik leży na dnie i szybko oddycha - Przyczyna i Rozwiązanie

Gupik Santa Maria- samczyki

Samczyki gupików Santa Maria mogą przybierać naprawdę bajkowe kolory, więc pięknie prezentują się w zadbanym i przestronnym zbiorniku. Ciało samczyka gupika Santa Maria zwykle przyozdobione jest nieregularnymi pasami- zwykle są to dwa pasy, a u góry znajduje się czarny, podczas gdy u dołu ciało gupika zdobi pas czerwony. Co więcej, niektóre odmiany gupika Santa Maria z wyglądu mogą nawet przypominać Neonki. Kolory u samczyków Santa Maria zwykle są ponadprzeciętnie dynamiczne oraz jaskrawe i wyraziste. Mogą nawet przyjmować odcienie metaliczne. Co więcej u nasady płetwy ogonowej u samczyków, zwykle pojawia się zielona planka, a sama płetwa przeważnie ozdobiona jest ogniście czerwonym „dwumieczem”. Warto również zwrócić uwagę na płetwę grzbietową samczyków Santa Maria, gdyż najczęściej stanowi ona pstrokatą mieszankę różnorodnych barw.

Gupik Santa Maria- samiczki

Samiczki jak to zwykle bywa u gupików są nieco mniej barwne, a także posiadają odmienną budowę ciała. U gupików Santa Maria samiczki zwykle przybierają srebrne bądź złociste ubarwienie. Ich płetwa ogonowa zazwyczaj jest jednobarwna i nie występują na niej dodatkowe plamki. Samiczki Santa Maria osiągają długość nawet do 5 centymetrów i zwykle są one większe od samców nawet o 2 centymetry. Płetwa grzbietowa zwykle jest o wiele mniejsza niż w przypadku samczyków i również jest ona jednobarwna. Samiczkę gupika Santa Maria, oprócz mniej dynamicznego ubarwienia, odróżnia od samców mocno zaokrąglony brzuszek i nieco bardziej flegmatyczne zachowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *