Najlepsze rasy psów do mieszkania

Najlepsze rasy psów do mieszkania

Nie wszystkie rasy psów wymagają dużej przestrzeni i domu z ogrodem. Dlatego jeżeli nasze mieszkanie jest niewielkie, ale zależy nam na czworonożnym przyjacielu, warto jest zdecydować się na psa jednej z ras, polecanych do mieszkania w bloku, chociażby ze względu na niewielkie gabaryty lub mniejszą potrzebę ruchu oraz dobrą tolerancję zamkniętych przestrzeni.

Zobacz także: odbiór mieszkania Wrocław

Pięć ras psów do mieszkania

Dzięki wyborowi psa, który dobrze odnajdzie się w niedużej przestrzeni, zapewnimy komfort zarówno zwierzakowi, jak i sobie i naszym sąsiadom. Jedną z ras najczęściej polecanych do mieszkań jest yorkshire terrier. Pieski tej rasy są nieduże (średnio 22 cm i 3 kg). Nie są trudne w szkoleniu, dodatkowo nie mają w zwyczaju niszczyć sprzętów w mieszkaniu oraz często szczekać. Wystarczy im umiarkowana ilość ruchu, a niewielka przestrzeń nie jest dla nich problemem. Niewiele większe są hawańczyki, które również są idealnymi psami do małego mieszkania. Bardzo lubią towarzystwo, nie są głośne, są za to bardzo inteligentne. Cavalier King Charles Spaniel to kolejna rasa, ceniona przez właścicieli piesków, niedysponujących dużą przestrzenią. Przedstawiciele tej rasy uwielbiają bliskość, są inteligentne i szybko się uczą. Nie wymagają dużej dawki ruchu i aktywności. Charakterystyczną cechą psów rasy Basenji, która także polecana jest do mieszkania, jest to, że ze względu na budowę krtani psy nie szczekają. Dodatkowo pieski dbają o swoją higienę w sposób podobny do kota. Przypominają koty także z charakteru – są niezależne, inteligentne, ale też łatwo przywiązują się do człowieka.

Przeczytaj także: odbiór mieszkania Kraków

Posiadanie psa a kupno mieszkania

Jeżeli członkiem naszej rodziny jest pies, decydując się na zakup mieszkania musimy wziąć pod uwagę również jego potrzeby. Warto pamiętać o tym, że w przypadku gdy mieszkanie kupujemy od dewelopera, naczęściej będziemy mieć możliwość jego dostosowania w pewnym stopniu do naszych wymogów. Podczas późniejszego odbioru mieszkania, po zakończeniu prac przez dewelopera, konieczne będzie sprawdzenie, czy wszystkie zlecone przez nas zmiany w projekcie zostały poprawnie zrealizowane.

Przeczytaj również:  Ćwiczenia umysłowe dla psa: jak zachęcić do myślenia

Podstawową zasadą jest większa ilość przestrzeni dla większego psa. Dlatego też jeżeli nasz pies zalicza się do tych większych, konieczne będzie zapewnienie mu odpowiedniej ilości miejsca – mieszkanie jedno- lub dwupokojowe może okazać się niewystarczające. O tym warto pomyśleć już na etapie adopcji lub kupna psa.

Pies w wynajmowanym mieszkaniu

Według art. 431 Kodeksu cywilnego na opiekunie zwierzęcia ciąży odpowiedzialność za szkody przez nie wyrządzone. Warto o tym pamiętać, decydując się na wynajem mieszkania. Właściciel zwierzęcia odpowiada też, na podstawie art. 52 Kodeksu wykroczeń, za hałas przez nie spowodowany. Koniecznie należy uprzedzić wynajmującego o tym, że w mieszkaniu będzie pies, ponieważ część spośród właścicieli mieszkań nie akceptuje zwierząt w lokalu – w takim przypadku umowa najmu zawierać będzie stosowny zapis regulujący tę kwestię.

W kontekście potencjalnych szkód, wyrządzonych przez psa w mieszkaniu, dobrze jest pamiętać o tym, że po zakończeniu najmu zazwyczaj przeprowadzany jest odbiór mieszkania od najemcy, podczas którego ocenie podlega stan lokalu, a kosztem napraw usterek, które nie wynikają z jego normalnego użytkowania, może zostać obciążony najemca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *